АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: stopcom@ukr.net ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ!           Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Обов'язки землекористувачів за Земельним кодексом України
09.09.2009р.

Коли висохне останнє дерево і помре остання тварина, ви зрозумієте, що у Всевишнього для вас немає іншої Землі. (Бі Дорсі Орлі)

Оскільки земельні правовідносини, як і будь-які інші правовідносини в цілому, складаються із суб'єктів, об'єкта, та змісту, то зміст земельних правовідносин власне і становлять права та обов'язки їх суб'єктів.

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу (далі: ЗК) України, землекористувачі зобов'язані:

а)забезпечувати використання землі за цільовим призначенням;

б)додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;

в)своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату;

г)не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;

ґ)підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;

д)своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;

е)дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;

є)зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем [1].

Якщо розкрити декотрі з даних обов'язків дещо детальніше, необхідно, перш за все, зауважити на тому, що законодавча вимога цільового використання землі походить із необхідності збереження її якісних характеристик на якомога більш тривалий термін. Цільове призначення земель визначається ЗК України досить детально і у тому випадку, коли земельна ділянка надається землекористувачеві з визначеною метою (тобто для визначеного цільового використання), це призначення змінене бути не може.

Додержання вимог законодавства про охорону довкілля як обов'язок пересічного землекористувача походить від конституційного обов'язку кожного громадянина не завдавати шкоди навколишньому природному середовищу, а в разі такого заподіяння відшкодовувати завдані ним збитки [2]. Фактично вказане положення є загальним у стосунку до конкретного положення відносно обов'язку землекористувача дотримуватись норм законодавства про охорону довкілля.

Надалі слід сказати, що сплата земельного податку є обов'язком людини, земельна ділянка у котрої перебуває на правовій підставі права власності, а обов'язок сплачувати орендну плату стосується власне тих осіб, які винаймають земельну ділянку за договором оренди і на зазначеній правовій підставі нею користуються [3].

Обов'язок підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі випливає з того, що земля є народним багатством України, яке має бути збережене для наступних поколінь, а для цього необхідно затрачати певних зусиль, аби підтримувати її в належному та придатному для подальшого тривалого використання стані.

Оскільки законодавчо встановлено ряд повноважень визначених органів державної влади та місцевого самоврядування стосовно надання, вилучення, накладення декотрих санкцій в порядку застосування заходів відповідальності до землекористувачів, для реалізації зазначених повноважень закон наділяє їх і правом вимагати інформацію стосовно земельних ділянок, їх стану та використання. Ця вимога забезпечує можливість ефективного контролю з боку зазначених органів за відповідністю законодавству землекористування такими ділянками.

Останній із перелічених вище обов'язків стосується так само охорони споруд та засобів, якими земельні ділянки підтримуються у належному стані. Крім того, за декотрі із зазначених заборонених дій можлива адміністративна відповідальність, зокрема, за знищення межових знаків.

Правова відповідальність передбачена за порушення кожного із названих обов'язків землекористувачів, тим самим законодавець надає правові важелі забезпечення виконання цих обов'язків. Відповідальність може залежно від виду правопорушення та завданих ним збитків наставати земельно-правова, адміністративна, цивільно-правова, кримінальна.

Використані джерела:

1. Земельний кодекс України. // Відомості Верховної Ради України. - 2002. - N 3-4. - Ст. 27.

2. Конституція України. // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - N 30. - Ст. 141.

3. Закон України від 6 жовтня 1998 року “Про оренду землі”. // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - N 46 – 47. - Ст. 280.

Демінська А.А. / Всеукраїнське громадське об'єднання "Влада закону" /
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов