АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: v_zakon@ukr.net            Пишіть нам: v_zakon@ukr.net           
Головна сторінка

 
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• СпівробітництвоСтратегія теплого океану (українською)
07.12.2013 р.

В суспільстві багато розмов за правильну стратегію.

Я вам зараз її намалюю.

Стратегія повинна відповідати наступним вимогам:

- бути простою,

- зрозумілою,

- виконуваною,

- легкою, що не вимагає надзусиль.

Для того, аби успішно вести боротьбу, необхідно знати:

- з ким і чим ми маємо справу?..

- в чому наша сила?..

- як прикласти друге до першого?..

Поїхали.

1. З КИМ І ЧИТМ МИ МАЄМО СПРАВУ?

Ми маємо справу з Системою. Скелетом Системи є бюрократична машина. Рушієм цієї машини є експлуатація посади, як приватної власності. Основним завданням – вилучення з суспільства чорної, непідконтрольної готівки. Система спеціально влаштована у вигляді гігантського пилососа, котрий повинен затягти видобуту готівку на самий верх.

Дана властивість Системи є її головною силою і головною слабкістю. А саме: коли мова заходить про гроші, гвинтики системи втрачають адекватність.

В 2009-му році друзі попросили мене потримати посаду заступник голови районної адміністрації в одному знаковому обласному центрі нашої країни, аби її не зайняли нехороші люди. Я погодився: цікаве культурологічне дослідження, можливість зрозуміти, як працює влада зсередини. Район був центральний, головний в місті, процеси відбувалися надцікаві.

Скажімо, припиняє якийсь кіоск платити відкат. Чиновники адміністрації пред’являють йому претензії:

- Де гроші, Зін?..

Власник кіоску резонно відповідає:

- Ви між собою розберіться, а то бажаючих стільки, що я вже не знаю, кому заносити і хто від кого вимагає?

Розгнівані чиновники приймають постанову про знесення кіоску:

- аби не повадно було,

- аби заплатив те, що повинен,

- аби заплатив за повернення кіоску.

Приїжджає кран, стоять виконавці. Кран починає піднімати кіоск. Не встигає він його завантажити на евакуатор, як підскакують інші чиновники - з міліції. Власник кіоску їм заплатив напередодні і вони взялися його захищати - в рахунок майбутніх виплат.

Починається сварка районних чиновників з міліцейськими. Махання рук, слина летить. Збираються роззяви. Тим часом підскакує прокуратура – в котрої свої домовленості з власником. Лізе в конфлікт. Ледь пізніше до тристоронніх шахів приєднується СБУ. Потім податкова. Потім - СЕС і пожежники. Підходить дільничний. Втручається ДАІ. У всіх – червоні морди, слина, крик і ненависть – державні службовці борються за свої 50 гривень. Власник кіоску, котрий спочатку пив корвалол, починає лускати від сміху.

Звідси мораль: ніякої єдності в Системі немає. Частини Системи перебувають в постійній боротьбі за чорну готівку, і ненавидять, я підкреслюю, ненавидять одне одного. Це стосується не лише горизонталі - в перше чергу, вертикалі. Кожний чинуша повинен занести в пилосос певну суму. Врожай, не врожай – витягни й поклади. А він же хоче зробити так, аби побільше прилипло до його власних рук.

Основа боротьби з корупцією – це взаємна підстава чиновників по горизонталі і вертикалі в боротьбі за непідконтрольну готівку.

Ніякої єдності і спільності інтересів там немає. Так є тотальна гниль, навіть не гниль - рак, який роз’їдає справи і душі. Єдине, чого я не міг зрозуміти, - чому ця система не розповзається, як мокрий папір в руках, вона ж нічого не варта?..

Подальші спостереження показали: Система стримається лише на незнанні людей про її дійсний стан і на шкурному бажанні окремого ларьочника влаштуватися якомога зручніше.

Система - це Голем, лялька з солі, зібрана докупи нашими інвестиціями в неї. Вона тримається на наших надіях і очікуваннях, на нашій зневірі у самих собі і на покладеній нами ж на неї ролі третейського судді і регулятора суспільних відносин.

А сіль ця - з наших сліз, обманутих надій і споганених дитячих мрій.

Але сьогодні справи не такі. Система, в своїй жадібності і тупості, з’їла саму себе. Вона виставила суспільству не підйомну ціну за виконання своєї ролі суспільного регулятора. Вона давно вже так багато бере і так мало дає, що отруїла цією невідповідністю навіть життя своїх гвинтиків: чиновників.

А значить, вона вмре.

Хороша новина полягає в тому, що ляльку не треба ламати. Її треба розчинити.

2. В чому наша сила?

Американська армія воює краще за інших, оскільки в неї дуже суворі правила відкриття вогню. Це не росіяни, котрі вибомбили в Грозному десятки тисяч своїх же російськомовних громадян, старих і дітей.

В стані небезпеки, очікування неочікуваного удару з будь-якої сторони, треба мати дуже добротний набір людських якостей, аби не піддатися істеричному бажанню стріляти у все, що рухається. І ці суворі правила відкриття вогню, які діють в американців, такий набір добротних людських якостей саме й виховують.

Сила українців в тому, що ми не скотилися до погромів. Нація повинна мати дуже здоровий дух, аби за такого списку претензій до влади не розвішати її на стовпах і не залити країну кров’ю та пожежами.

Але в нас – винятково стриманий і толерантний протест. Без п’яних, без бійок, без істерик. Протест, котрий тримається на "будь-ласка" і "прошу Вас". Протест, котрий розвивається через "Оду радості" і гімн, виконуваний тисячею голосів на центральній площі країни.

І наш протест – веселий, з вогником.

І здивований світ починає повільно стягати капелюха з голови. Світ вражений (навіть до росіян вже починає доходити).

Наша сила - в тому, що ми можемо добиватися свого без насильства, з радістю.

3. Як правильно прикласти нашу силу до Системи?..

Ми маємо Систему, котра втомилася від самої себе. Дуже багато чиновників хотіли б працювати чесно. Дуже багато міліціонерів мріють бути цивілізованими поліцейськими і дійсно служити та захищати. Ця соляна лялька дістала вже всіх.

Ми маємо веселу і толерантну силу.

Це означає, що нам треба стати океаном, котрий розчинить цю ляльку.

Що таке "океан"?..

1. Це означає, що Система повинна бути перенасичена і поглинена. Її треба оточити.

На початку 2000-хх ваш покірний слуга служив в воєнній розвідці і, зокрема, відповідав за розвідувальне забезпечення дій нашого контингенту в Іраку. Так от в Іраку спостерігалася одна принципова закономірність: середня кількість нападів на коаліційні сили становила 100-120 на добу. Система безпеки, вбудована Міжнародною коаліцією, таке навантаження тримала. Але щойно в періоди загострень кількість акцій збільшувалася до 200-250, Система одразу починала сипатися. Порушувався зв’язок, летіло спорядження, не працювала логістика. Не допомагали ані резерви, ані підсилення.

А це ж була не гнила кобила української бюрократії, це американці, різниця не до порівняння.

І найголовніше – ніхто у світі досі не знає, що з такою стратегією робити. Заходи протидії не винайдені. Вони й не можуть бути знайдені. Їх немає.

Звідси, правило: постійно треба нарощувати і підтримувати кількість акцій проти Системи. Ця лялька довго не витримає, перенасичиться і розпадеться.

2. Що означає "теплий"?..

Це означає, що акції повинні бути мирними і навіть добрими.

Проблема Системи в тому, що вона нелюдяна. Вона нелюдяна навіть відносно власних виконавців, від котрих залежить її виживання. Вона теж вважає їх бидлом.

Сьогодні обнародувані кадри, де змучений постійними чергуваннями і перекиданням з місця на місце "Беркут" (до питання про перенасичення!), покотом, не роздягаючись, спить в коридорах Кабміну - голодний, злий, немитий і, повірте, вже ДУЖЕ СИЛЬНО ненавидить своє керівництво.

Цим людям наказали вчинити кримінальний злочин, кинувши молотити дітей, і відбулися за це п’ятьмастами доларами. Вручав їм ці долари якийсь гладкий чинуша, який прибув на "Мерседесі", а "Беркут" стояв, дивився і думав – скільки ж він залишив собі в кишенях?..

Великий геній всіх часів і народів, старший лейтенант Камишніков, вчив мене колись давно, в нашому тричі червонопрапорному командному училищі:

- Аби система працювала, виконавців треба їб.ати і годувати. Але саме в цій послідовності.

Ця гниль забуває нагодувати своїх же. Зажимає.

Система рухне, коли її почнуть саботувати рядові виконавці.

Вчора пройшло повідомлення, що купка людей стримує тридцять автобусів зі спецпідрозділами МВС під Васильковом. Якби ці підрозділи хотіли проїхати, люди б їх не стримали.

Це означає лише одне: командири цих підрозділів із задоволенням скористалися купкою людей, які взялися за руки, як поводом відмовитися виконувати наказ. Міліція вже все зрозуміла про своє керівництво.

Ще трішки тиску і ешелони з танками буде зупиняти одна бабуся з плакатом. А хоробрі полковники рапортуватимуть: "- Заблокований народом, тут кореспонденти, не можу давити людей", і – вимикати зв’язок - батареї сіли, знаєте.

Не будемо забувати, що йдеться хоча і про теплий, але океан. Океан – це потужність.

Вплив народу має бути м’яким, але потужним. Т.б. спочатку блокувати, а потім все ж нагодувати.

Виконавці розуміють саме таку послідовність: спочатку вони повинні відчути тиск залізної руки на своїй шиї, а потім відчути ложку, котру їм піднесли до рота.

І тоді вони упізнають своїх господарів в народі (котрому складали присягу, між іншим).

Так що не лупіть "Беркут" ланцюгами, а насилайте на них панн з квітами і бабусь з гарячим супом. Гладити по голові. Але - на фоні мужиків, які заблокували розташування військової частини або охоронюваної установи.

3. Одне з найсильніших місць Системи – її знеособленість. Цю знеособленість треба долати всіма можливими способами.

Чиновник або міліціонер, яки виконує злочинні накази, повинен без зволікання стати загальнонаціональною зіркою, їх всі повинні знати в обличчя.

Персоналізація виконавців – один з найпотужніших засобів боротьби із системою. Вплив повинен бути адресним. Не погрожуйте. Поспівчувайте або привітайте – подіє краще.

4. Океан повинен бути солоним. Найсильніший спосіб розчинити Систему – розчинити її у сміху. Іронія і сарказм – ось те, що зламає ляльку. Крім того, сміх – це те, що найкраще підтримує самих протестувальників

І, насамкінець, що розуміти під "уколом", або "акцією"?..

"Акція" – це будь-який спосіб, спрямований на мирний вплив на виконавця Системи - чиновника або міліціонера, установу, відомство, групу.

Пам’ятаєте, що стратегія повинна бути легко виконуваною?..

Не напружуйтеся, напруження вихолощує. Хай вони напружуються.

Оберіть для себе і чиніть ті дії, котрі даються вам весело, на куражі і котрі ви легко можете здійснити – за родом своїх занять.

Навіть сигнал клаксона при проїзді повз міністерства - це акт, котрий розвалить голена.

5. Щонайбільш принциповим моментом є захист своїх. Всім, хто потрапив до застінків, слід невідкладно витягати, всіх зниклих безвісти - відшукувати. Не може і не повинно бути заручників Системи з числа протестувальників. Це – наріжний камінь боротьби.

Ми можемо виконати всі попередні пункти, але здати цей – і тоді все провалиться. Лише тоді все працюватиме, як годинник, коли будь-який протестувальник знатиме, що скоріше небо впаде на землю, аніж його кинуть самого - в камері, в суді, в РВВС.

Що його витягнуть за всяку ціну.

Чотири принципи:

- масовість,

- адресність,

- гумор,

- турбота.

Ми повинні створити навколо Системи гігантський, теплий вир, котрий її розмиє.

***

І найголовніше: з учорашнього дня стало очевидним, що все, що я написав, і так вже запрацювало. Ініціативи стали множитися і поширюватися географічно та по сферах застосування: юристи завалюють систему позовами, автомобілісти блокують розташування спецпідрозділів, блогери публікують списки підприємств, що належать регіоналам – пішло, поїхало.

Насправді відбулося справжнє диво, ймовірність котрого, за моїми оцінками, на початку подій становила десь процента півтора.

Це диво в тому, що народ все-таки само організувався знизу.

Цим довгим трактатом я не ставив за мету нікого спантеличити: просто допомогти діяти ще більш усвідомлено, означити деякі принципи і магістральні лінії.

Не потрібні вам, люди, ніякі "лідери". Ви і самі вже на все здатні.

І це – перемога.

Олексій Арестович

Переклад здійснено сайтом «Влада закону». Джерело:

Сайт «Європейська правда»
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ