АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: v_zakon@ukr.net            Пишіть нам: v_zakon@ukr.net           
Головна сторінка

 
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• СпівробітництвоВСУ про необхідність нараховувати проценти за депозитом після смерті вкладника
14.11.2013 р.

За замовчуванням до складу спадкової маси входять майно і зобов’язання спадкодавця, які існують на момент відкриття спадщини. Це чітко закріплено в ст. 1218 Цивільного кодексу.

Але в деяких випадках майно спадкодавця може знаходитися в оплатному користуванні інших осіб. Одним з таких випадків є наявність в спадкодавця депозиту в банку.

В подібній ситуації виникає питання про те, на що саме мають право спадкоємці – чи то на саме майно і платежі, нараховані до моменту відкриття спадщини, чи то на саме майно і платежі за весь строк його фактичного користування іншими особами. Особливо гостро дане питання на практиці постало стосовно договорів банківського вкладу. При цьому серед юристів існують дві полярні точи зору на цю проблему.

Одна з них свідчить, що, оскільки права і обов’язки за договором банківського вкладу не пов’язані нерозривно з особою вкладника, спадкоємці мають право на отримання всієї суми вкладу, а також процентів за весь строк фактичного перебування коштів вкладника в розпорядженні банку. Таку думку зазвичай відстоюють юристи, які представляють інтереси вкладників (редакція «Ю&З» також вважала її правильною, що знаходило відображення в матеріалах видання).

Прибічники другої точки зору стверджують, що депозитному договору притаманний особистий характер і, отже, він припиняється зі смертю владника. Таким чином, спадкоємці мають право отримати суму вкладу, а також проценти, нараховані за період до моменту смерті спадкодавця. Природно, що ця думка більш характерна для юристів банків.

Цей спір знаходив відображення і в Інтернеті (див. матеріал «Ю&З» «Банк не нараховує проценти на вклад після смерті вкладника: чи правомірно це?»), і в судових рішеннях (див. матеріал «Ю&З» «ВССУ про спадкування коштів депозитного рахунку і процентів по ньому»). При цьому навіть ВССУ в своїх рішеннях схилявся то до однієї, то до іншої точки зору (наприклад, варто порівняти позиції, сформовані ВССУ в ухвалі від 18.04.2012 року по справі № 6-48033св11 і в рішенні від 21.11.2012 року по справі № 6-31814св12).

В результаті спір дійшов до Верховного Суду.

В своїй постанові від 04.09.2013 року по справі № 6-67цс13 ВСУ досить детально проаналізував законодавство, яке підлягає застосуванню в ситуації спадкування банківського вкладу, і дійшов цілого ряду висновків.

Перш за все, Верховний Суд звернув увагу на те, що ст. 608 ЦК визнає нерозривно пов’язаним з особою сторони лише те зобов’язання, котре не може бути виконано або його виконання не може бути прийнято іншою особою.

В даній же ситуації, на думку ВСУ, про такий нерозривний зв’язок не йдеться. Цей висновок зроблений під час розгляду ст. 1058 і 1061 ЦК. Зокрема, про це свідчать імперативні положення ч. 5 ст. 1061 ЦК, які вимагають нарахування встановлених договором процентів за весь строк з дня, наступного за днем надходження вкладу до банку, і до дня, який передує його поверненню вкладнику або списанню з депозитного рахунку з інших підстав. Тобто обов’язок нарахування процентів законодавством пов’язаний власне з самим фактом перебування коштів на депозитному рахунку, а не з будь-якими іншими факторами.

Таким чином, ВСУ зробив висновок, що права власника як кредитора за банківським вкладом і, зокрема, право на отримання процентів згідно договору не припиняються в зв’язку з його смертю. Відповідно, вони не є правами, котрі згідно ст. 1219 ЦК не входять до складу спадкової маси.

Із цього випливає обов’язок банку в повному обсязі виконати свої зобов’язання за договором банківського вкладу і, зокрема, нарахувати проценти за весь строк перебування вкладених коштів на депозитному рахунку до моменту їх списання. При цьому спадкоємці вкладника мають право на отримання даних процентів в повному обсязі.

ВИСНОВОК:

ВСУ чітко і недвозначно вказав, що банки у випадку смерті вкладника повинні виплачувати спадкоємцям не лише суму вкладу і процентів, нарахованих до смерті вкладника, але й проценти за весь строк до моменту фактичного повернення коштів.

ОЛЕКСАНДР ПОПОВ

Переклад здійснено сайтом «Влада закону». Джерело:

сайт "ЮРЛІГА"
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ