АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: v_zakon@ukr.net            Пишіть нам: v_zakon@ukr.net           
Головна сторінка

 
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
«Qui quaerit, reperit», або Перспективи спадкування в цивільному шлюбі
29.04.2013 р.

Ритм сучасного життя настільки стрімкий, що іноді люди мимоволі дізнаються про новомодні звичаї, новели інших правових систем, нібито спрямованих на полегшення їхнього життя. Але є речі, котрі, очевидно, ще довго не втратять своєї актуальності і значущості, наприклад, такі як сім’я. однак останнім часом молоді люди все частіше надають перевагу стосункам, коли фактично живуть однією сім’єю, ведуть спільний побут, але з різних причин не бажають реєструвати свої стосунки.

Законодавство, за природою своєю покликане регулювати громадські стосунки, буде дієвим лише тоді, коли відповідатиме вимогам часу. Тому українські законодавці не залишили поза увагою найновіші тенденції і в тексті нового Сімейного кодексу (далі - СК) України заклали норму, що регулює відносини між чоловіком і жінкою, які проживають однією сім’єю без шлюбу.

Розглядаючи питання спадкування для осіб, які не перебувають в зареєстрованому шлюбі, слід враховувати, що в нашій державі спадкування може здійснюватися за заповітом або за законом.

В першому випадку, коли спадкодавець залишив заповіт і передав належне йому майно з усіма відповідними правами і обов’язками цивільним дружині/чоловікові, проблем з набуттям права власності на таке майно виникнути не повинно. Дана позиція підтверджена на законодавчому рівні, а саме в Цивільному кодексі (далі - ЦК) України, де вказано, що право на спадкування мають особи, вказані в заповіті. Одночасно в такій ситуації слід пам’ятати і про положення ЦК України, що встановлює право на обов’язкову частку у спадщині для малолітніх, неповнолітніх, непрацездатних повнолітніх дітей і непрацездатних батьків спадкодавця незалежно від змісту заповіту.

Якщо ж заповіту не складалося, спадкування відбувається за законом, а саме у відповідності до визначеної ЦК України черговості – з першої по п’яту.

Допускаючи можливість проживання однією сім’єю без шлюбу, законодавець все ж не вважає такі стосунки між людьми підставою для виникнення них прав і обов’язків подружжя (крім випадків, коли факт проживання однією сім’єю встановлений судом). Тому визнати цивільного чоловіка/дружину спадкоємцем першої черги неможливо. Закон відносить до спадкоємців першої черги лише дітей, батьків спадкодавця і того з подружжя, котрий пережив спадкодавця. Враховуючи інші положення ЦК України, цивільні чоловік/дружина можуть бути зараховані лише до спадкоємців четвертої черги і лише за умови, якщо вони проживали зі спадкоємцем однією сім’єю не менше п’яти років до часу відкриття спадщини (дня смерті спадкодавця).

Трапляються ситуації, коли люди прожили досить довго однією сім’єю без реєстрації шлюбу, при цьому вони піклувалися один про одного, забезпечували і допомагали. Але щойно відкривається спадщина, з’являються невідомі раніше родичі, вже досить детально поінформовані про свої права і не маючи наміру так просто відступати від «ласого шматочка» у спадщині. Тим більше що закон нібито повністю на їхньому боці. Що ж робити в такому випадку?

Цивільній дружині/чоловікові слід розуміти, що відстоювання свого права на спільно придбане в цивільному шлюбі майно можливе лише шляхом звернення до суду. Тому слід запастися терпінням і дотримуватися чіткого алгоритму дій.

Перш за все необхідно подати до суду позов про встановлення факту проживання подружжя однією сім’єю. Доказами, що посвідчують проживання однією сім’єю, можуть бути: реєстраційний запис в паспорті, що свідчить про проживання такої особи в одному помешканні з померлим, довідка з ЖЕКу, спільні фотографії, показання сусідів та інших осіб. Законодавство не містить чіткого переліку таких доказів, тому при розгляді справ слід надати їх максимально можливу кількість, а вже суд надасть їм відповідну оцінку. Відповідачами в таких справах виступають інші спадкоємці, оскільки результати розгляду такої справи безпосередньо можуть вплинути на їх права та обов’язки.

Разом з тим в даному випадку встановлення факту проживання однією сім’єю – це лише перший етап на шляху захисту своїх прав і законних інтересів. Відповідно, коли такий факт буде встановлений, слід знову звернутися до суду для визнання за собою права власності на майно як на частку в спільній сумісній власності подружжя і виключення цього майна зі спадкової маси.

Право дружини/чоловіка на частку в їх спільному майні прямо передбачене СК України. Так, якщо жінка і чоловік проживають однією сім’єю, але не знаходяться в шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, придбане ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної власності. За загальним правилом частки майна жінки і чоловіка є рівними. Тому якщо цивільні чоловік/дружина за час спільного проживання придбали будинок, автомобіль або інше майно за спільні кошти, то в подальшому по одному з них може бути визнано право власності на 1/2 частку такого майна.

Отож, задовольняючи такий позов, суд визнає за позивачем право власності на частку (за загальним правилом - 1/2) майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності, і виключає таке майно зі складу спадщини.

Після цього спір стосуватиметься лише половини майна спадкодавця. Слід відзначити, що цивільні чоловік/дружина можуть претендувати і на цю частку майна за певних обставин.

Як вже відзначалося, цивільні чоловік/дружина віднесені чинним законодавством до четвертої черги спадкоємців. Однак ЦК України надає особам, які вважаються спадкоємцями за законом наступних черг, за наявності певних обставин і звернення до суду, право на спадкування разом зі спадкоємцями тієї черги, котра має право на спадкування. Тобто цивільний чоловік/жінка можуть отримати право на спадкування майна разом зі спадкоємцями першої, другої або третьої черги, якщо доведуть наявність певних обставин. Такими обставинами є: 1) проживання разом зі спадкодавцем не менше п’яти років до часу відкриття спадщини; 2) опікування, надання матеріальної або іншої допомоги спадкодавцеві впродовж тривалого часу, якщо він/вона через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Отож, підсумовуючи все вищесказане, можна із впевненістю стверджувати, що людина, потрапивши в ситуацію, коли для отримання спадщини необхідно доводити фактичні шлюбні відносини (проживання однією сім’єю зі спадкодавцем), не повинен опускати рук. Слід лише уважно проаналізувати норми законодавства, які регулюють описані в цій статті правовідносини, і братися до роботи. Якщо ж самостійно впоратися з такою ситуацією несила, рекомендуємо звернутися до кваліфікованих юристів, які розуміються на всіх тонкощах подібних процесів і завжди готові надати як просту пораду в конкретному випадку, так і комплексну юридичну допомогу.

Насамкінець хотілося б нагадати, що безвихідних ситуацій не буває, а, як відомо, «хто шукає, той завжди знайде» (лат. Qui quaerit, reperit).

Таліна Кравцова, керівник практики сімейного права ЮБ «Егоров, Пугинский, Афанасьев и партнеры»

Юрій Некляєв, молодший юрист ЮБ «Егоров, Пугинский, Афанасьев и партнеры»

Христина Венгриняк

Переклад здійснено сайтом «Влада закону». Джерело:

"ЛІГА ЗАКОН"
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ