АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка

 
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
Закарпатсько – угорський козак українського малярства
24.01.2012 р.

Янош ( Іван ) Рейті надзвичайно колоритна особистість, і з огляду зовнішності, і з огляду внутрішнього, глибинного наповнення духовністю. Невисокого зросту, дуже жвавий, рухливий, з хвацько закрученими козацькими вусами. І у царині творчості Рейті також колоритна постать, багатогранний живописець, який творить – пейзажі, натюрморти, етюди, графіку, абстракції.

Прийшов у цей світ Янош 1949 року, в райцентрі Іршава, що на Закарпатті. В дитинстві, зі слів художника, був неслухняним хлопцем, малювати хотів скрізь, а найбільш на стінах. Закінчивши восьмирічку у рідному містечку, робить спробу вступити до Ужгородського художнього училища. Перша і друга спроба виявилися невдалими, з третього разу здолав непоступливий бар’єр іспитів і таки став студентом. Така настирливість мала просте пояснення, бачив себе у житті – тільки художником !. Згадуючи роки навчання відзначає творче суперництво поміж майбутніми митцями, взаємини панували позитивного характеру, молодші тягнулися за старшими і водночас навчалися у них. Теплі спогади у Яноша і про чудових педагогів, перш за все, Берец Вільгельма і Олександра Петкі. У цей період, 50-х років ХХст. в училищі навчалися у майбутньому відомі художники, - Володимир Щур ( різьбяр і художник ), Василь Беца, Олександр Аккерман ( нині мешкає за кордоном ).

По закінченні художнього училища Рейті працював у рекламному комбінаті художнім оформлювачем, пізніше – у Закарпатському виробничо – художньому фонді, в нас час на жаль фонд припинив свою діяльність, був ліквідований. Там панувала чудова творча атмосфера, у середовищі художників. Саме під час роботи у художньому фонді відчув себе професійним живописцем, зі своїм світобаченням, світосприйняттям, своїм художнім почерком. Іван Рейті істинний живописець, бо писав завжди наживо, і пейзажі і натюрморти, цебто винятково з натури.

Живе і творить митець маючи свою філософську позицію, яку найкраще висловив Омар Хайям, всесвітньо відомий класик середньовічної східної поезії, вчений енциклопедист і філософ у своїх славнозвісних « Рубаї »: «Дні – хвилі рік в хвилиннім сріблі

Пісок пустелі у зникомій грі

Живи сьогодні. Вчора й завтра

Не так вже і потрібні у календарі»

Художник вважає, жити потрібно сьогодні, а з минулого можна взяти з собою в дорогу – правильні висновки і світлі спогади. Що ж буде завтра й надалі, відому хіба що Всевишньому.

Два роки тому митець представляв персональну виставку з нагоди власного ювілею у Закарпатському обласному музеї архітектури і побуту, він приймав участь і у багатьох колективних виставках. Географія міст велика – Ганновер, Прага, Будапешт, Братислава.

2010 року представляв свої твори у Сербії серед художників – графіків Європи, до речі, був там єдиним представником Карпатської України. Окрім того, у тому ж 2010 році відбулася презентація « мандрівної » виставки картин, десятої по рахунку у Будапешті, виставка мандрувала по всій Угорщині. Не вперше доводиться констатувати той факт, що українські художники доволі часто краще знані по усіх усюдах, аніж у себе вдома, у своїй державі.

Щоб писалися творчі, цікаві роботи автор має кілька джерел натхнення, посеред них, - зізнається Янош, жінки, вони завжди надихали на творчі спалахи. Рейті залюблений у світову і українську міфологію, це зацікавлення давало і дає старт до написання цілих серій картин. На запитання яке ставлення у нього до представників сучасних течій у малярстві, художник відповів, - а хіба є щось нове, все ж нове, це добре призабуте старе… Але якщо це комусь цікаво, то звичайно має право на існування. З огляду на те, що людина має здатність мислити абстрактно, люблю абстракцію, продовжує мовлення художник. Він ніколи не пише картин без могутнього внутрішнього горіння, без натхнення. Коли не малюється, не треба брати пензля до рук.

Спілкувалися ми удвох у кав’ярні, на вулицях древнього і молодого, завжди привабливого Ужгорода, поволі прошкуючи до творчої робітні художника. Переступивши поріг, опинився в царстві картин дуже своєрідного закарпатського чародія живопису. Картини « наступали » на нас з трьох сторін. Важко було не застигнути біля цілого ряду – живих, писаних щедрими, соковитими мазками пейзажів, - « Весна у Бескидах », « Баржі на Тисі », « Копиці », « Бескиди у ранішніх променях », « Маївка », і інших. Подібне споглядання викликає шквал емоцій, велике захоплення від побаченого і сприйнятого душею і серцем.

Нема нічого дивного, що в пам’яті зринули рядки дивовижно обдарованого закарпатського полтавця, поета Василя Зубача:

« Веселі гори – динозаври,

Заснули в ніжності лісів,

З Карпатами і він у парі,

Любов нев’янучу зустрів.»

Особливе місце серед творінь автора займають роботи на яких зображені старі атрибути і предмети народної господарки, старого, зникаючого Закарпаття. Бо тепер воно вже інакше, прийшли нові часи, і тому, такі картини як, - « Стара комора », « Сільський інтер’єр », інші, стають ще більш цікавими. Ще одна тема творчості художника, - оголені натури, їх писали великі і знамениті митці всіх часів, але у Рейті на цих картинах відсутній сексизм, але можна побачити красу оголеного жіночого тіла, ніжну еротику і чистоту.

Де б не перебував пан Янош, чи в сусідніх областях України, чи за кордоном, його постійно тягне на рідну землю, в Закарпаття, бо він патріот рідного краю і України. Митець хоче щоб якомога більше людей знаходили зацікавлення і задоволення від творчості художників Закарпаття і України. Бо якщо у помешканні людини є хоча б кілька картин, воно стає інакшим, кращим, а люди добрішими. Рейті переконаний: « Світ мистецтва – світ добрих чарів. »

Андрій Будкевич
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ