АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
незалежне
опозиційне видання

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
З суддів слід брати плату за вхід
30.03.2011 р.

Для задоволення первинних потреб судів в 2011 р. Необхідно більше 1 млрд. грн. Близько половини цієї суми не вистачає лише для виплати зарплати суддям і співробітникам судів. І тут складно визначити, яке питання слід задавати першим: з якої причини держава знущається із судової системи або чому більшість суддів не шукають собі значно більш вигідне і передбачуване місце роботи? Чесна відповідь на будь-яке з цих питань принесе мало радості українським громадянам.

В п’ятницю відбулося чергове засідання Ради суддів України (РСУ), одним з центральних питань котрого знову був бюджет системи правосуддя і його численні фінансові діри. Нагадаємо, що в поточному році всі судді першої і другої інстанції отримали загалом близько 2,5 млрд. грн. і — як наслідок — фінансуються практично на тому ж рівні, що й у 2010 р.

Однак з урахуванням збільшеної кількості суддів, створення нових судів, рівня інфляції, необхідності втілення у всіх судах системи автоматизованого діловодства і тих проблем, котрі залишаються невирішеними в судах ще з попередніх років, цих коштів органам правосуддя категорично не вистачає.

Тому з самого початку 2011 р. лідери всіх, без винятку, судових вертикалей зробили ряд гучних заяв з приводу фінансування органів правосуддя. В тому числі — з приводу того, що зарплата суддів і співробітників судів виплачується не в повному розмірі. Зокрема, на останньому засіданні Ради суддів адмінсудів озвучувалась інформація, що з початку року судді в цій судовій вертикалі отримують близько 60% від належної їм зарплати. Показово, що судді, які з року в рік регулярно вказують на недостатній рівень фінансування судової системи, в 2011 р. Вперше заговорили про те, що держава не в повному обсязі виплачує навіть зарплату як їм, так і співробітникам суду.

На п’ятничному засіданні РСУ голова Державної судової адміністрації (ДСА) Руслан Кирилюк традиційно вже нагадав, що бюджетне питання його відомства на 2011 р. складало 10 млрд. грн., а реально було виділено лише 25% від цієї суми, котрі ще й виплачуються неритмічно. Зі слів пана Кирилюка слідувало, що на поточний момент для задоволення базових потреб судів не вистачає більше 1 млрд. грн. (див. таблицю), близько 40% з котрих — зарплата суддів і співробітників судів. І це — без врахування того, що з 2006 р. держава за рішеннями судів винна українським суддям близько 6 млрд. грн. недовиплаченої зарплати. «Раніше зарплати прокурора району, начальника міліції та судді райсуду були більш чи менш співставлювані. Сьогодні ж ми спостерігаємо більш ніж серйозні перепади: прокуратура і міліція — 7-8 тис. грн., суддя — 2,5-2,7 тис. грн.»,— підкреслив голова РСУ Ярослав Романюк.

І в подібній ситуації стає вже непринциповим детальний розгляд проблеми — де ДСА завищує свої потреби і де теперішня влада несправедливо занижує фінансування судів. На перший план виходять два глобальних питання.

По-перше, чому судова система реально недофінансується, хоча її забезпечення навіть на задовільному рівні не лише цілком посильне для української держави, але ще і є його прямим конституційним обов’язком? Про те, що грошей судам дійсно не вистачає, свідчить цілий ряд фактів. Для з’ясування цього досить запитати кожного суддю, скільки він витрачає в місяць на придбання паперу, марок, конвертів, канцелярського приладдя, картриджів для принтерів і т.д. або хто реально постачає всі ці речі в суд.

По-друге, чому судді, незважаючи на такі вже навіть не спартанські умови роботи, залишаються в судовій системі і не шукають більш вигідної для себе сфери діяльності? Співробітники судів реагують на те, що відбувається, цілком логічно і адекватно — в тих же адмінсудах на відповідних посадах існує велика плинність кадрів. Але самі судді, всупереч здоровому глузду, нікуди не йдуть. Як наслідок доводиться здогадуватись, що відповідь на друге глобальне питання може неминуче викрити ті речі, котрих багато служителів Феміди, швидше за все, надали б перевагу не виносити на публічний огляд. Адже мова — не багато не мало— йде про реальні мотиви, чому певні люди стають суддями, а також про реальні джерела доходів нині діючих вершителів правосуддя.

В цьому зв’язку вже не виглядає безглуздям припущення, що в Мінфіні не лише мають інформацію про реальне фінансове становище судів і суддів, але і вважають, що з частиною фінансово-матеріальних проблем судді цілком здатні справитися самостійно і безболісно.

От і виходить, що фінансування судової системи— це не лише корінь, з котрого виростають чисельні проблеми вітчизняних судів. Це ще і ключ до пізнання основоположних тенденцій в сфері правосуддя.

Українським громадянам важливо розуміти всі вище окреслені тенденції в судовій системі, оскільки фінансові проблеми судів будуть, швидше за все, вирішуватися саме їх коштом. Мова йде про підвищення ставок різного роду судових зборів і мит, а також про введення нових зборів. Відповідні законодавчі ініціативи йдуть через парламент, про що «і» вже неодноразово писали. Враховуючи, що мова йде про мільярдні суми (до 10 млрд. грн.), з цих законодавчих ініціатив відбуваються хоч і кулуарні, але, тим не менш, спекотні торги між заінтересованими сторонами. Але альтернативи саме такому вирішенню проблеми з фінансуванням судів, скоріш за все, не буде.

Бракує мільярда

Додаткові кошти, необхідні для задоволення первинних потреб судів в 2011 р. (млн. грн.)

Для виплати зарплати суддям і співробітникам судів 428

Здійснення капітального ремонту і реконструкції судів, які знаходяться в найбільш критичному стані 306

Придбання комп’ютерної техніки 228

Забезпечення роботи автоматизованої системи діловодства і єдиного держреєстру судових справ 60

Оплата комунальних послуг та енергоносіїв 51

Щомісячне грошове утримання суддів і їх вихідна допомога 40

Кредиторська заборгованість по капітальних витратах 13

Найнеобхідніші заходи з технічного захисту інформації 11

Всього: 1137

Переклад здійснено сайтом «Стопком.UA». Джерело:

state.eizvestia
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов