АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
непарламентський
опозиційний сайт

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СТОПКОМ


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
Спеціаліст в галузі права (представник) або адвокат? Або один голос проти так званих «представників»
20.10.2010 р.

Вступ

Як не дивно, в нашому сучасному вітчизняному суспільстві це дві конкуруючі професії. При чому для перших – це більше підприємницька діяльність, а для других більш професійна.

Вже не один «правовий спис» був зламаний в чисельних словесних «битвах» між представниками юридичної сфери на сторінках правових видань. Склалась і певна судова практика (Рішення КСУ від 16.11.2000 року «справа про право вільного вибору захисника», котре було покликане покласти край монополії адвокатури на надання юридичних послуг; постанова ПВСУ і т.д.)

І в даній статті ми зупинимося на питанні про правомірність діяльності спеціалістів в галузі права і негативних тенденціях їх діяльності для безпосередніх споживачів юридичних послуг.

Загальні положення

У зв’язку із вступом в силу 03.08.2010 року нової редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ставиться під сумнів сама можливість надання юридичної допомоги спеціалістами в галузі права (представниками). Як таке може бути? Дуже просто, якщо уважно подивитись на диспозицію ч. 2 ст. 10 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», в котрій сказано, що «порядок і умови надання правової допомоги визначаються законом». Таким чином, з однієї сторони, доки не буде відповідного закону про надання правової допомоги, то виходить, і діяльність спеціалістів в галузі права стоїть поза законом. Але з іншої сторони, якщо торкатися лише представництва в порядку цивільного судочинства, то тут жодних правових проблем виникати не повинно.

Представництво в цивільному процесі

Тут все зрозуміло. Згідно ч. 1 ст. 40 ЦПК України, «представником в суді може бути адвокат або інша особа, яка досягла вісімнадцятирічного віку, має цивільну процесуальну дієздатність і належним чином засвідчені повноваження на здійснення представництва в суді». Т.б. можна і не бути юристом, аби представляти чиїсь інтереси в цивільному судочинстві.

Представництво в кримінальному процесі

Тут вже складніше. З однієї сторони, якщо керуватися рішенням КСУ від 16.11.2000 року «справа про право вільного вибору захисника» і ч. 2 ст. 44 КПК України, «як захисники допускаються особи, котрі мають свідоцтво про зайняття адвокатською діяльністю в Україні та інші спеціалісти в галузі права, котрі за законом мають право на надання правової допомоги особисто або за дорученням юридичної особи». І, знову-таки, акцент на словосполученні «котрі за законом мають право»… А раз немає спеціального закону, котрий би надавав такі права спеціалістам в галузі права, то і захищати інтереси підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого в кримінальному судочинстві вони не мають права. Такою є і позиція Верховного Суду України, котрий в постанові Пленуму від 24.10.2003 року № 8 «Про застосування законодавства, яке забезпечує право на захист у кримінальному судочинстві» в. п. 5 вказав: «повноваження захисника на участь у справі повинні бути підтверджені:

- інших фахівців у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто або за дорученням юридичної особи, — документами, визначеними спеціальним законом, яким цим особам надано право брати участь у кримінальному судочинстві як захисникам, а також угодою або дорученням юридичної особи;

А далі уточнено: «при вирішенні питання про наявність у фахівців у галузі права повноважень на здійснення захисту в кримінальній справі належить також з’ясовувати, яким саме законом їм надано право брати участь у кримінальному судочинстві як захисникам. Визнати правильною практику тих судів, які за відсутності спеціального закону не допускають таких фахівців до здійснення захисту в кримінальних справах.»

Але бути представниками потерпілого, цивільного позивача/відповідача, згідно ст. 52 КПК, можуть.

Те ж стосується і представництва у справах про адміністративні правопорушення.

Необхідність спеціального закону про правову допомогу/представництво

Представник представникові різниця… Не сперечаюся, є дуже сильні представники, котрі грамотні, досконало розуміються в законодавстві і дадуть фору будь-якому адвокату, але є й такі… «Що ні в які ворота не лізе». Недавно з таким горе «спеціалістом» зіштовхнувся, як кажуть, ніс до носа. Він кодекс про адміністративні правопорушення плутає з кодексом адміністративного судочинства! Точніше не плутає, а робить між ними знак рівності!!! Кого він може представляти??!! Кого він може захистити і чи зможе він надати адекватну правову допомогу??!! Однозначно, ні. А «грошики» за свої послуги бере немалі…

В чинному законодавстві вимог до таких спеціалістів в галузі права немає. Немає вимог ні до освіти таких спеціалістів, ні до стажу. Їх неможна притягти до дисциплінарної відповідальності, на них неможна процесуально вплинути для виконання ними своїх процесуальних обов’язків, на них нікуди звернутися чи поскаржитись у випадку отримання неякісною (але такої, що коштує дорого) правової допомоги, на них не поширюються етичні правила і т.д.

Є й адвокати, котрі «ламають» ціну і не чисті на руку, але принаймні з заявою про неправомірні дії адвоката можна звернутися у відповідну кваліфікаційно-дисциплінарну комісію і є непоодинокі випадки, коли за порушення Правил адвокатської етики і Присяги адвоката на адвокатів накладали дисциплінарні стягнення і або призупиняли дію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, або анулювали його. Та й просто, якщо адвокат «не чесно» працює, той авторитет адвоката в місті буде низьким, і він ризикує залишитися без клієнтів.

Висновки

Ринок юристів, які надають юридичні послуги, і спеціалістів в галузі права зростає і тому давно назріло рішення про ухвалення спеціального закону, котрий би регулював порядок і умови надання правової допомоги спеціалістами в галузі права (представниками).

Переклад з російської здійснено сайтом «Стопком». Джерело:

www.urzona.com


Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ