АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
незалежне
опозиційне видання

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
Публічна інформація: особливості доступу. Про деякі аспекти Закону "Про доступ до публічної інформації"
21.03.2011 р.

Закон "Про доступ до публічної інформації", який очікує набрання чинності, покликаний забезпечити прозорість і відкритість інформативної політики суб’єктів владних повноважень і створити механізм реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Основна ціль і цінність даного Закону – майбутня доступність інформації про використання бюджетних коштів та деякої іншої інформації, котра є необхідною для реалізації прав громадян. Про особливості нового законодавства йшлося в ході тематичної інтернет-конференції на порталі ЛІГА:ЗАКОН. На запитання учасників відповідали спеціалісти ЮФ "Місечко і партнери" - адвокат, керуючий партнер Володимир Місечко і юрист Антон Марченко.

Закон визначає публічну інформацію як відображену і задокументовану будь-якими засобами і на будь-яких носіях інформацію, отриману або створену в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством. Також публічною є інформація, яка знаходиться в володінні суб’єктів владних повноважень та інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно ст. 12 Закону, надавати запити про отримання інформації можуть фізичні, юридичні особи, об’єднання громадян без статусу юрособи, крім суб’єктів владних повноважень. Це можуть бути запити до місцевих адміністрацій, рад, ЖЕКів та інших органів, котрі повинні надавати громадянам інформацію, необхідну для отримання пільг, пенсій, субсидії та реалізації інших прав. Крім того, згідно п. 4 ч. 1 ст. 10 Закону кожна особа має право на ознайомлення за рішенням суду з інформацією про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації і захисту прав та законних інтересів.

Згідно ст. 13 Закону, розпорядниками публічної інформації є суб’єкти владних повноважень; юридичні особи, котрі фінансуються з державного або місцевих бюджетів; особи, які виконують делеговані повноваження суб’єктів владних повноважень; а також суб’єкти господарювання, котрі займають домінуюче становище на ринку (наділені спеціальними правами, є природними монополіями).

В ст. 24 Закону визначено, за що саме несуть відповідальність розпорядники інформації. У випадку наявності підстав до притягнення до відповідальності, заінтересована особа може звернутися до органів прокуратури з заявою відносно ненадання їй інформації. Далі складається протокол про вчинення розпорядником інформації адміністративного правопорушення, матеріали справи передаються до суду.

Однак не вся публічна інформація може бути надана за запитом або оприлюднена. Так, ст. 6 Закону визначено наявність інформації з обмеженим доступом, - це конфіденційна, таємна і службова інформація (статті 7, 8, 9). Але обмеження доступу до цієї інформації здійснюється за дотримання сукупності визначених Законом вимог. Разом з тим, доступ до деякої інформації не може бути обмежений за жодних умов. Наприклад, до інформації про розпорядження бюджетними коштами, інформація про доходи осіб та членів їх сімей, котрі посідають виборну посаду в органах влади і т.п.

Ст. 19 обговорюваного Закону визначені вимоги до оформлення запитів на отримання інформації. Так, до розпорядника інформації можна звернутися без пояснення причини надання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним, надаватися в усній, письмовій або іншій формі (пошта, факс, телефон, електронна пошта).

Закон набере чинності 10 травня 2011 року. Детальніше відповіді експертів читайте на сторінці конференції. З іншими аспектами доступу до публічної інформації можна ознайомитися в матеріалах Закон "Про доступ до публічної інформації" - ще один крок до прозорості в роботі державних органів" і "Закон про доступ до публічної інформації відкриє доступ до даних держорганів та органів місцевого самоврядування".

Переклад здійснено сайтом «Стопком.UA». Джерело:

ЛІГА: ЗАКОН
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов