АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
незалежне
опозиційне видання

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
Ми вже в дефолті?
28.04.2011 р.

Останнім часом щоразу більші підозри викликає офіційна статистика макроекономічних показників. Оцінюючи цифри зростання економіки та зниження інфляції, в той же час ми спостерігаємо, як божевільно зростають ціни в магазинах та на послуги. Крім того, зростають податки і акцизні збори, що також негативно відображається на економічних показниках. Однак при цьому ми спостерігаємо стійкий, як в олов’яного солдатика, курс гривні відносно долара і бадьорі запевнення уряду про правильність обраного курсу. З місяця у місяць на кілька гривень підвищується пенсія. Але збільшуючи одні показники, не вийде ніяк пов’язати з ними суперечливі інші. Дефіцит пенсійного фонду поки що нікуди не зник, бізнесу легше не стало, чисельні банки на межі банкрутства, як би не хотілося їм це приховати. Може, ми вже в дефолті?

Згідно даних, котрі наводить Економічна Правда, загальний консолідований борг України склав на початок 2011 року 433 мільярди гривень (для порівняння – на початок 2008 – 89 млрд.), кредитна заборгованість населення перед банківською системою на кінець 2010 – близько 101 мільярда гривень, що накралось і на загальний відтік капіталів з банків в 2009, а також ніяк не перекрилось новим припливом в 2010 сумою в 61 мільярд. Але це тільки офіційна статистика, а багато банків неохоче розповідають про ситуацію у себе всередині – там все набагато гірше. Оцінки експертів говорять про те, що цього року може потрапити під процедуру банкрутства близько двадцяти банків України, якщо не вжити якихось заходів. От тільки точно ніхто не може з упевненістю стверджувати, яких. Однак проблеми продовжуються.

Після підвищення цін на газ і комунальні витрати зросли несплати. Зараз населення винне більше 18 мільярдів і ця сума продовжує зростати в результаті згортання виробництв ряду галузей і як наслідок – своєчасних невиплат зарплат. Неможна також забувати про невиправдано великі для економіки бюджети на Євро 2012. Коло починає замикатися.

Буквально днями прем’єр-міністр Азаров заявив, що 2011 рік для економіки України буде найважчим, оскільки майже кожна третя гривня піде на погашення боргів. І при цьому ми будемо брати ще кредити у МВФ (!), якщо він нам їх, звісно, дасть, оскільки в МВФ останнім часом є сумніви в цільовому використанні кредитів і виконанню Урядом України інструкцій цієї організації. А в планах є також взяти кредити в Китаї та у Європейського Банку з Реконструкції та Розвитку. Якщо така тенденція триватиме, то яким для нас буде 2012 рік? Тяжчим, ніж 2011? Ми віддаватимемо кожну другу зароблену гривню за борги? При цьому розрив між імпортом в Україну та експортом продовжує збільшуватись. Є всі підстави стверджувати, що загальний борг держави Україна в 2012 році досягне астрономічної суми в 600 млрд. гривень при такій тенденції та за умови, що девальвації гривні не відбудеться. Але й гривню довго стримувати неможливо, оскільки що довше стримується стійкий курс гривні, тим більша вірогідність зниження експорту та збільшення імпорту – вже зараз багато товарів в доларовому еквіваленті, включно з продуктами харчування, в Україні дорожчі, ніж в окремих країнах Західної Європи, де середня заробітна плата на порядок вища. Складно сказати, що повинен і взагалі зможе зробити уряд України для того, аби не обвалити гривню в кінці поточного року. Брати ще валютні кредити? Продовжувати підвищувати податки і акциз? Тим більше, що незначна девальвація гривні в даній ситуації буде одним з вимушених рішень, інакше можлива значна девальвація.

У всякому випадку нас чекає ще один нелегкий період, більш складний, ніж початок 2011 року. Вся ситуація буде нагадувати сильно відстрочений дефолт і задача уряду в поточний момент полягає в тому, аби відстрочити його на безкінечний час. Задача підприємців в цьому випадку полягає в тому, аби зберегти бізнес, задача населення полягатиме в тому, аби вижити. Що може кардинально змінити ситуацію, так це жорстка пенсійна реформа, скорочення державних видатків та режим максимальної економії державою, включаючи заморожування витрат в бюджетній сфері та витрат на державні проекти. На цьому фоні залишиться величезною грошовою прірвою підготовка до ЄВРО 2012.

Чекати залишилось недовго і варто трохи запастися терпінням, коли все вирішиться само собою, практично без участі уряду.

Віктор Шевчук

Переклад здійснено сайтом «СтопкомUA». Джерело:

«Бизнес гид»
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов