АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
непарламентський
опозиційний сайт

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СТОПКОМ


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
Материк Ігоря Панейко.
14.09.2010 р.

Від дня ознайомлення з картинами Ігоря Панейко, до безпосереднього знайомства з автором промайнуло близько 17 років. Зустріч припала на 24 серпня, в Ужгороді,саме в цей Великий день для кожного українця, вона і повинна була відбутися, не раніше і не пізніше… Всі ці роки уважно споглядав з відстані за творчістю одного з найнеординарніших митців Закарпаття. Цікавий факт, пан Ігор, уродженець міста Стрий; видно якоюсь такою невидимою, притягальною силою наділена Карпатська Україна, бо і Сидорук з Маріуполя, Громовий з сонячної Миколаївщини, Олег Гораль ( якого вже немає серед нас), галицький українець з походження, всі вони, обдаровані, талановиті, творчість кожного вражає індивідуальністю, знайшли свою другу, малу Батьківщину в Карпатському краї.

Зовсім нещодавно, під час приватної розмови з одним відомим митцем Закарпаття, він сказав наступне: « З нині сущих художників нашого краю, найобдарованіший Панейко,а всі його роботи – загадка !».

Отже, загадковий творець метафоричних алегорій на полотні , закінчив Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва. На початку 80 х, минулого століття, доля закинула його в Середню Азію, трудився , творив у Хіві. З 1982 по 1988 – художник Закарпатського українського музично- драматичного театру. З цього ж 1982 р., приймає участь у різних виставках. Як людина, - вільна і незалежна, волелюбна, як митець також. Коло зацікавлень Панейка широке, це і світова історія і України, художнє письменство, поезія. Художнику властивий філософічний підхід до всього у житті, думки його – незапозичені,незатерті, є просто цікавими. Особистість, яка наділена талантом живописця, має хист душевного характеру,залишатися в житті,спілкуванні з людьми, скромним і стриманим, нетерпимим може бути лише до проявів українофобії.З особливою теплотою розповідає про творчість улюблених українських письменників,- Андруховича, Іздрика, Прохаська,особливо відзначає « НепрОсті», авторства Т. Прохаська.

А самі картини Панейко, чи то з циклу- « Наснилось. З дитинства.», чи « Мадонни»,чи з циклу «Карпатський», викликають ряд дивовижних,уявних асоціацій, з літератури – зринають в пам’яті рядки геніального Боргеса, але перенесеного на українське підґрунтя, з поезії – Миколи Вінграновського. Ось для прикладу:

« Чорніє повітря… шляхи засиніли,

Гойднулися квіти пахучими снами,

Натомлені села вечеряти сіли

Під грушами, вишнями і небесами».

Пан Ігор належить до тих митців, серед творчого доробку яких, важко відзначити якісь окремі картини, бо всі роботи з-під пензля Панейка, - то дивовижне, загадкове диво з див.

Переводиш все більш і більш захоплений погляд від картини до картини, побачене, але ще не до кінця усвідомлене… Бо побачив – і як тремтить своєю пружністю повітря, і як війнуло теплом дитячих спогадів, бо це той світ, де блукають тіні далекого минулого, реально спостерігаєш за хвилями гір, і як відсвічує небесне люстерко, як мовчить натомлена земля і неймовірна тиша небес. Автор своїми картинами-творіннями,виступає, як казковий розпорядник снів, він ніби запрошує,погойдайтеся, попливіть на хвилях снів,і вже не знаєш, чи ти у світі реальному, чи ірреальному. Хто мені не вірить, познайомтеся з творами Ігоря Панейко, то наче казка вплетена в казку.

Особливо надовго « притримала» картина « І пливе корабель.» ( написана 1987 року).Українська синіє хата,містична ніч, а стріха прозора,та й не зовсім стріха, а корабель, який пливе посеред ночі у вічність,а на подвір’ї, - відблиски місячного сяйва і снопи попід хатиною…Справжнісінька поетична елегія у малярському втіленні. «Між небом і землею»( написана 1996-1997 рр.) картина, на якій дерева своїми вершечками сягають самого неба, де між верховіттям сяють неземним світлом краплини-цяточки призахідного сонця, а тиша, це тиша перед буревієм, і галявина, яка відсвічує притишеним світлом на тлі різнотрав’я, яке також принишкло…І знову напрошуються поетичні рядки, рядки Данте Габріела Росетті:

« Я був уже тут,

Лише не згадаю, коли…

Я пригадую цю траву,

Її запах терпкий…»

Художнє полотно «Я родився» (1986 року), на ньому ще одна хатина, тиньковані білим стіни, з сірим відтінком від ночі, віконце, за шибкою свіча горить, то свічка надії; дерево посеред двору, це і древо життя і древо родоводу, хлопчина на тлі крони дерева, снить йому, що він літає…, ось-ось прокричить півень, це прихід світанку, а драбина, то драбина до високих висот, до небесної чистоти, і до мрій, що інколи збуваються.

Річ не в тому, щоб мати в голові найчудовіші задуми, річ у тому, щоб уміти реалізувати їх, перенести на полотно, папір, картон. Панейкові це вдається, та ще й як!

Покидаю материк Ігоря Панейко, так саме материк, бо надто глибоким і об’ємним за змістом українським світам високообдарованого митця, тісно буде на території меншій за материк. Ігор прийшов у цей світ 2 березня, тому нехай зозуля навесні накує йому довгих-предовгих літ творчого розквіту, та нових мистецьких спалахів і осяянь.

Андрій Будкевич Публіцист, журналіст. Львів

роботи Ігоря Панейко


Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ