АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
незалежне
опозиційне видання

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СТОПКОМ


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
Корупцію узаконили
19.04.2011 р.

З 1 липня набирає чинності новий антикорупційний закон, котрий був прийнятий з подачі Президента України Віктора Януковича. І хоча в документі прописані реальні кроки по боротьбі з хабарництвом державних діячів, експерти вбачають в ньому безліч лазівок для подальшого безбідного життя чиновників. До яких наслідків призведе прийняття нового документа, вивчали журналісти порталу «Политика и деньги».

Боротися з корупцією модно

Якщо говорити про країну в цілому, моду боротися з корупцією у всіх ешелонах влади започаткував Віктор Янукович, закликавши всі силові структури розпеченим залізом випікати такі явища, як хабарництво і вимагання. СБУ і Генпрокуратура «козирнули», і почалося! Сьогодні в Україні майже щодня надходять відомості про затримання чиновників за підозрою у хабарництві. Причому, до честі правоохоронних органів, - затримання відбуваються на місці злочину.

До цього часу на слуху справи суддів Зварича, Ганича, мера Немирова Качура, мера Зугреса Павленка, мера селища Орджонікідзе (Велика Феодосія) Дубініна, мера Олександрії, мера Харцизька, в.о. Качинського селищного голови, службовці мерії Кам’янець-Подільського, Херсонської мерії, заступника міського голови г. Вишневе, Київської мерії та інших незліченних чиновників та суддів, вже затриманих за отримання хабара.

Боротися з хабарництвом та вимаганням в Україні стає модно – причому не лише правоохоронні органи за службовим обов’язком включилися в «модні перипетії», але й підприємці, у котрих найчастіше чиновники вимагають хабарі, підтримують боротьбу з вимаганням. І це незважаючи на те, що свої суми коштів (у кого 10 тис. грн., а в кого і 150 тис. грн.) вони не зможуть отримати протягом всього слідчого процесу, який часом затягується на кілька років. Адже гроші на хабар – приманка для чиновника, є речовим доказом і не можуть бути повернуті потерпілим, доки порушено кримінальну справу. Тим не менш, підприємці, досить втомлені від самоправства чиновників, йдуть і на це.

Законом по хабарниках!

На підтримку активного процесу боротьби з хабарництвом Верховна Рада ухвалила черговий антикорупційний закон – «Про основи попередження та протидії корупції». Новий документ, за котрий проголосувало 277 народних обранців, передбачає ряд нововведень.

Так, документом передбачається, що щорічно до 1 квітня чиновник зобов’язаний подавати декларацію за місцем роботи, в котрій зазначаються загальні відомості про себе та членів своєї сім’ї, розмір заробітної плати, а також інші джерела доходів – від викладацької діяльності, продажу або оренди майна, авторських гонорарів, наукових винагород і т.д.

Окремо слід повідомити про доходи, отримані за межами країни, а також про наявність нерухомого майна, цінних паперів, вкладів в банках, кредитів у самого чиновника або членів його сім’ї. Додатковий документ необхідно буде заповнити тим державним службовцям і членам їх сімей, котрі заробляють і витрачають понад 50 тис. грн. в рік. До слова, ці нововведення не стосуються глави держави, прем’єр-міністра України та інших чиновників високого рангу.

Цікавим є і положення про прийом чиновника на роботу. Претендент на вакансію в письмовій формі надає контролюючим органам право на перевірку відомостей про себе – від місця проживання до переліку перенесених хвороб. Якщо ж вони неправдиві, то мешканцю країни відмовляють в цій посаді, а виявлені в процесі перевірки відомостей факти протягом трьох днів можуть бути передані до правоохоронних органів.

Окремим пунктом в законі прописано вимогу до подарунків. Віднині приймати дари чиновникам заборонено від підлеглих або людей, котрі залежать від діяльності державного службовця. Всі решта мешканців країни можуть привітати його зі святом, однак вартість подарунка не повинна перевищувати 50% мінімальної заробітної плати (близько 500 грн.). В іншому випадку піднесений дар вважається державною власністю, котрий передається в бібліотеку або музей.

Напевно, одним з найбільш революційних положень нового документа є ст. 5, згідно котрої Віктор Янукович, по суті, очолює боротьбу з недобросовісними чиновниками. Це стало можливим завдяки створенню нового органу, котрий буде підпорядковуватись не Кабінету Міністрів, а особисто Президенту. Це наділяє Віктора Федоровича додатковою владою.

Лазівка на лазівці

Але, як прийнято в Україні, все в країні відмінно лише на папері. Рідкісні справи про хабарництво доходять до суду. Ось і новий закон, судячи зі слів наших експертів, годиться лише для здачі в макулатуру – красивий, безтолковий і важкий.

Опитані журналістами порталу «Политики и деньги» експерти сходяться на думці, що документ є, швидше, фікцією, ніж реальним керівництвом по боротьбі з нечистими на руку чиновниками. На думку політолога Валерія Дудка, найкраще хабарництво розвинене в органах міліції, прокуратури і судах. Однак антикорупційний закон ніяк не вирішує даної проблеми. «На мій погляд, значно ефективніше було б приділити увагу моральній стороні питання. Наприклад, в країнах західної Європи лише одна підозра в корупції змушує обвинуваченого подати у відставку», - говорить Валерій Дудко.

Приховувати свої доходи державним службовцям дозволить ще одна законодавча лазівка – відсутність необхідності декларувати доходи і видатки членів сімей, котрі не проживають з державним діячем на одній території. Зі слів директора PR-групи Polittech Тараса Березовця, чиновники будуть переписувати на своїх дітей або родичів все своє майно, а також їздити їхнім коштом в дорогі готелі в екзотичні країни на відпочинок.

В цьому випадку їх неможливо зобов’язати вказувати всі факти розкішного життя в своїй декларації, котра буде свідчити лише про скромні потреби державного чиновника. «Наприклад, мама Нестора Шуфрича є великим підприємцем, власницею різноманітних підприємств і земельних ділянок. А Ганна Герман, незважаючи на обіцянку її прес-секретаря вказати в декларації за минулий рік свого годинника вартістю понад 50 тис. доларів, так цього й не зробила», - відзначає Тарас Березовець.

До слова, подібні «антикорупційні» документи діяли і за часів Кравчука, і за часів Кучми, і за часів Ющенка. Наскільки ефективними були ці документи, прекрасно розуміє кожен чиновник і кожен українець, який будь-коли перетинався з чиновниками.

Не поспішає виконувати положення власного документа і сам Віктор Янукович. Як кажуть в Національній бібліотеці імені Вернадського, вони досі не отримали лев’ячої частки подарунків, презентованих Віктору Федоровичу лідерами інших держав.

Не дорахувалися в фонді бібліотеки і дарів від американських лідерів Віктору Ющенку. Напевно, найвідповідальнішим і єдиним з чиновників за всі часи незалежної України виявився Леонід Кучма, подарунки котрому займають близько 70% всіх експонатів закритого фонду бібліотеки.

Навіщо потрібна макулатура?

Якщо подібні законопроекти ні до чого не призводять, виникає резонне питання: для кого приймаються такі закони? Для громадян України? Але ж ми з вами вже давно не віримо папірцям чиновників і знаємо, чого вони варті, нас не обманеш. Для чиновників, аби тримати їх «в рамках»? Але, як показує 20 років життя незалежної України, такі документи Верховна Рада може ухвалювати пачками щодня і нічого в країні не зміниться. А от зобов’язання перед європейськими сусідами по боротьбі з корупцією виконувати потрібно.

Нагадаємо, що на прийнятті пакета антикорупційних законів наполягала Група держав Ради Європи проти корупції (GRECO). В рамках заявленої Януковичем орієнтації на Євросоюз, такі законопроекти вкрай важливі. Наскільки вони будуть ефективні в реальності, і чому президентський законопроект на 80% копіює раніше чинне законодавство по боротьбі з корупцією, це малоцікаві для європейських и українських бюрократів питання. Головне поставити «галочку» в списку вимог європейських інвесторів – закони обіцяли прийняти, от і прийняли – несіть гроші неньці Україні!

Президентський законопроект, як стверджує прес-служба Президента, отримав схвальні відгуки зі сторони GRECO, котра, у відповідності до Плану дій Україна-ЄС контролює виконання прийнятих Україною на себе зобов’язань. Положення законопроекту також узгоджені з положеннями Конвенції ООН проти корупції. Таким чином, українська влада формально виконала взяті на себе зобов’язання.

Якщо згадати історію, антикорупціада почалася ще в далекому 2009-му році з доповіді Президента GRECO Драго Коса відносно стану справ у цій сфері в Україні. Після чого Кабмін не давав дозволу на публікацію вже другої доповіді організації, затвердженої в травні 2009 р. Насправді ж жодна із 25 рекомендацій організації не була визнана невиконаною – просто багато з них були виконані частково – так, як було зручно українським чиновникам.

Незрозумілим залишається ще одне питання, навіщо було скасовувати закони 2009 року і знову розробляти ті самі закони, якщо ще при Юлії Тимошенко були прийняті подібного ж роду документи про боротьбу з корупцією? Насправді закони, розроблені чиновниками Тимошенко, повинні були набрати чинності в січні 2011 року. Але де ж це бачено, аби Партія регіонів жила і працювала за правилами Тимошенко? Та й кому це потрібно, аби опозиційний політик при потузі нині діючої влади знайшла черговий інформаційний привід заявити про свою роботу на благо України?

Ось і співпали інтереси Партії регіонів і європейських чиновників. Європейці - формально задоволені, Януковичу – є про що відзвітувати перед народом. Ось тільки оплатили цю повторну роботу чиновників над тими ж самими неефективними законами, як водиться, ми – платники податків!

Автор: Максим Голубченко, Седлецький Денис

Переклад здійснено сайтом «СтопкомUA». Джерело:

«ПОЛИТИКА & ДЕНЬГИ»


Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ