АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
незалежне
опозиційне видання

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
9 травня по-ізраїльськи
20.05.2011 р.

Події 9 травня настільки захопили увагу українського суспільства, що все, що відбувалося цього дня в інших країнах, практично пройшло повз увагу. А подекуди теж відбувалося дещо цікаве.

Ізраїльтяни поводяться з власним календарем досить специфічно. Так от, День незалежності – це день утворення держави Ізраїль (14 травня 1948 р. або ж 5 іяра 5708 р. за ізраїльським літочисленням). Напередодні (4 іяра) – День пам’яті загиблих у війнах Ізраїля та терактах. Так от, дата святкування щоразу визначається щонайближче до 5 іяра, але так, щоб проміжок від передодня Дня пам’яті до закінчення Дня Незалежності не випадав на п’ятницю, суботу або понеділок, також День Незалежності ніколи не випадає на неділю. Щось зрозуміти важко, тим не менш цього року ізраїльтяни обрали днем для святкування Незалежності 9 травня.

Традиційно святкування проводяться урочисто і гучно, з масовими гуляннями, співами, танцями тощо. А такий формат розваг часто сприймається ортодоксальними віруючими як неприйнятний, що приводило до численних інцидентів. Уряд вирішив, що не можна позбавити людей розваг, але й потрібно якось заспокоїти ортодоксів. В результаті було прийнято „соломонове рішення”: запровадити спільно з місцевими органами влади альтернативні релігійні святкування. Тож цього року замість феєрверків і різноманітних шоу можна було обрати для себе урочисту молитву, своєрідні „майстер-класи” з вивчення „Тори” з провідними рабинами, виступи з релігійними піснями або індивідуальні танці. Видавалося, що нарешті свято відбудеться без скандалів. Але...

9 травня відбувалася 63-тя церемонія запалювання смолоскипа на горі Герцля, в пам'ять про загиблих солдатів. Ця церемонія завершує День Пам'яті, і відкриває День Незалежності. Незабаром після того, як спікер Кнесету Реувен Рівлін закінчив свою промову, почавши офіційні урочистості, стався інцидент. Несподівано на сцену зі своєю дівчиною прорвався Йоель Шаліт (брат якого, солдат Гілад Шаліт кілька років перебуває у полоні ХАМАС, а ізраїльський уряд, попри усі декларації, так і не спромігся його звільнити). Вони підняли перед обличчям спікера парламенту плакат „Не хочу бути братом загиблого солдата” і вигукували „Гілад ще живий!”. Поліція швидко прибрала „екстремістів”, і силоміць вивела з місця святкування.

Ципі Лівні (лідер опозиції) вийшла до них і запропонувала повернутися, проте вони відмовилися. Йоель заявив, що не очікував такої брутальності від поліції і солдатів в процесі „прибирання” їх з церемонії, але він все одно змушений кричати, оскільки його брат цього зробити не може, і йому соромно за свою країну..

Присутній політичний істеблішмент був, звісно, невдоволений цим інцидентом, тому дії поліції сприймалися позитивно і супроводжувалися вигуками „Чого він тут!?”. Журналісти всіх ізраїльських радіо і телеканалів, що вели прямий репортаж, назвали цей вчинок егоїстичним і таким, що порушує декларований принцип „загальної відповідальності” (щось на взірець „у нас в країні завжди все добре”).

Сім'я Шаліт відзначала цей День Незалежності в наметі протесту, навпроти канцелярії голови уряду, який їх як завжди ігнорує. До них долучилися понад 500 людей, щоб підтримати і долучитися до протесту.

До речі, керівник штабу на підтримку сім'ї Шаліт, Шімшон Лібман, закликав у цьому році не вивішувати національні прапори.

А напередодні телеканал „Аль-Джазіра” повідомив, що ХАМАС погодився на нові пропозиції, розроблені Єгиптом, і спрямовані на забезпечення звільнення Шаліта. Втім, представник ХАМАС такої згоди не підтвердив, а єгипетські джерела повідомили, що хоча Єгипет відновив зусилля у цій справі, переговори фактично не розпочалися.

Таким чином, свято відбулося для кожного по-своєму. Лише для ізраїльських політиків воно виявилося трохи зіпсутим. На цей раз не палестинськими, а своїми, домашніми „екстремістами”.

Юлій Хвещук
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ