АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
З прокурорів в політики?
05.08.2009р.

Нещодавно здійснений генеральним прокурором Олександром Медведьком перерозподіл повноважень серед своїх заступників несподівано став об’єктом прискіпливої уваги не лише мас-медіа, але експертного політологічного середовища. Зрозуміло, що загальний інтерес і безліч припущень викликало саме усунення Рената Кузьміна від курирування слідства з особливо важливих справ. Чим це було викликано — для багатьох виявилось незрозуміло. Адже добре відомо, що саме в підрозділах, курованих Кузьміним, були стабільно найкращі показники по прокуратурі, і це були не дуті цифри, а реально розкриті справи. Причому, що особливо важливо — розкриті без фальсифікування. Та й сам Кузьмін, без сумніву, найсильніша фігура в сучасній ГПУ, що він переконливо довів, очолюючи найбільш відповідальний напрямок роботи відомства.

Звичайно, перше пояснення того, що відбулося, полягало в широко відомій «некерованості» Кузьміна. Дійсно, він один із вкрай небагатьох керівників ГПУ, з котрим неможливо «порішати» питання за допомогою високого дзвінка або, тим більше, фінансовими аргументами. Ця досить рідкісна в теперішні часи якість особливо дратувала Банкову, яка намагалась керувати ГПУ в телефонному режимі і дуже не любить чути відмови в будь-чому. Також відомо, що делікатність і дипломатичність формулювань ніколи не належали до переліку чеснот Рената Равельовича. Подейкують, що Балога саме тоді намагався влаштувати на зама Медведька загінне полювання, коли той прямо сказав по «двохсотці» главі СП (який спробував дати керівні вказівки в одній кримінальній справі), що він думає про подібні вказівки і праву руку президента особисто.

Після цього у закарпатського Макіавеллі трапилась повноцінна істерика і ним був терміново викликаний для підготовки помсти безвідмовний Тиберій Дурдинець (котрий зметикував взяти Кузьміна під повний оперативний контроль з оформленням всіх офіційних «конторських» документів). Бідний наївний генерал вмів професійно займатись лише кришуванням «контрабаса» і не зрозумів, чим це для нього закінчиться… Зараз заступник голови СБУ в бігах, щодо нього порушено кримінальну справу, а Віктор Іванович, навіть якби й хотів допомогти старанному протеже, нічого вже вдіяти не в змозі. До речі, цей випадок охолодив багатьох політиків проти надто різких рухів стосовно «не розуміючого прохань поважних людей» Кузьміна.

Як правило, занадто принципового застгенпрокурора усували від найбільш серйозних питань менш прямолінійними способами. Саме так сталося зі справою по «отруєнню» Ющенка. Навіть малоадекватний головний фігурант розумів, що курирування розслідування неможна віддати Кузьміну — залякати його не вдасться, як і «домовитись по-хорошому». В результаті було прийнято рішення взагалі вивести слідчу групу більше ніж тямущої Климович з підпорядкування безпосереднього куратора.

Поінформовані джерела в ГПУ стверджують, що останньою краплею, яка змусила Медведька забрати в Кузьміна курирування слідства особливо важливих справ стали побоювання Секретаріату президента (які вилились в «пресуванні» чутливого до цього Олександра Івановича) про безпеку напередодні виборів застгенпрокурора, «який забагато знає» і занадто самостійний. Якщо говорити ще більш конкретно, то на Банковій вкрай побоюються, що величезний масив інформації, котра знаходиться в розпорядженні Кузьміна, буде повною мірою задіяний під час президентських виборів (що обіцяють бути найжорсткішими та найбруднішими з 1991 року).

Звісно, неможна не погодитися з тим, що жоден з силовиків не може зрівнятися з Кузьміним за кількістю наявного (і, що особливо важливо, документованого) компромату, зібраного його високопрофесійною командою. В порівнянні з обсягом інформації, яка знаходиться (цілковито законно, в силу службової необхідності) в Кузьміна, всі записи телефонних розмов, агентурні плітки та інше сміття СБУ не варті зовсім нічого. По багатьох кримінальних справах, які курирувались Кузьміним, проходять ключеві фігури політики і бізнесу України і деяка інформація з даних справ, якщо буде обнародувана під час виборчої компанії, зможе справити на неї немалий вплив, а то й вирішити результат виборів.

Правда, не було ані найменших ознак того, що Кузьмін збирався подібним чином скористатись слідчим компроматом. Швидше навпаки, можна констатувати, що піаритись (на відміну від багатьох інших замів Медведька) він не любить і не намагається робити політику на виконанні безпосередніх службових обов’язків. Якщо все ж Кузьмін щось коментує для ЗМІ, то лише в тому випадку, коли мовчати неможливо або ж з нього буквально витягають відповідь. Єдиний раз він зірвався різко висловившись з приводу імітації роботи слідчої групи Климович, та й то це було не обнародування закритої інформації, а його оцінка як професіонала.

Схоже СП, неодноразово обпікшись на гарячому, дує на холодну воду і саме тому дотиснув-таки обережного Медведька підписати убивчий для ефективності слідства у важливих справах наказ про зміну кураторства.

Що далі відбуватиметься у ГПУ — сказати складно. Не виключено, що в подальшому події цілком можуть почати розвиватися і за фантастичним сценарієм, вигаданим кимось із секретарських мудреців. Хоча раніше в Кузьміна і не було жодних намірів якимось чином використати вибухову слідчу інформацію поза стінами генпрокуратури, але рішення Медведька може його на це спровокувати.

І справа тут не в ображеному себелюбстві Кузьміна. Його усунення від курирування слідства в особливо важливих справах фактично означає, що найбільш серйозні з них будуть просто поховані — для їх доведення до суду необхідний не лише професіоналізм, але й воля. І єдиним способом не дати померти цим справам об’єктивно стає обнародування громадсько значущої інформації. Звісно, незалежно від наявності бажання, подібний крок робить Кузьміна не лише прокурором, але й політиком… Однак це вже питання його особистого вибору.

Дмитро Піменов

Переклад здійснено сайтом «Стопком». Джерело:

http://ord-ua.com/2009/08/03/iz-prokurorov-v-politiki/?lpage=1
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов