АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
В народу почнуть відбирати землю
21.12.2009р.

Президент України Віктор Ющенко підписав закон «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності». Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Як повідомлялось, В.Ющенко 24 липня поточного року повернув в парламент з пропозицією відхилити вищевказаний закон. 17 листопада Верховна Рада подолала вето. І президенту не залишилось нічого іншого, крім як підписати закон, який дозволяє чиновникам відбирати землю в громадян України.

В Україні ніколи велику крадіжку не називали «крадіжкою», а рейдерство – «рейдерством». Якщо треба в когось щось забрати, це робиться в ім’я батьківщини. Прийнятий закон про примусове відчуження земель відкриває широкі перспективи перед тими, хто давно хотів, але не знав, як відібрати чуже майно.

Згідно нового закону, примусове відчуження ділянки з подальшою повною компенсацією її вартості, а також вартості житлового будинку та інших розташованих на ній споруд і насаджень, повинно застосовуватись винятково для будівництва лінійних об’єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, аеропортів, нафто- і газопроводів, електростанцій і т.д.), і тільки у випадку, коли будівництво вказаних об’єктів на визначеній ділянці є оптимальним варіантом з економічної, технологічної, соціальної та екологічної точки зору, а загальний позитивний ефект від такого будівництва значно перевищує негативні наслідки для власника. Рішення про примусове відчуження ухвалює суд.

Причина появи закону очевидна. Тривалий час чисельні будівництва гальмувалися через те, що потрібні території неможна було отримати ніяким іншим способом. Наприклад, тривалий час будівництво мосту в Києві гальмувалось через спротив мешканців дач на Русанівських садах. Вони або відмовлялись продавати ділянки або вимагали занадто велику викупну суму. Правда, це точка зору будівничих мосту. Можливо, мешканці вимагали адекватну суму, але місто не хотіло її платити.

Закон був прийнятий 25 червня. 24 липня Віктор Ющенко повернув закон в парламент, наклав на нього вето. 17 листопада парламент подолав вето президента.

Загалом, на думку президента, закон «не створює реального механізму захисту прав приватного власника, не забезпечує дотримання конституційного принципу непорушності права приватної власності».

Є багато претензій до тексту закону. Зокрема, це нечітке розмежування понять «суспільна необхідність» і «суспільна потреба», а також впровадження занадто загального критерію визначення потреби в примусовому відчуженні земельної ділянки.

Видатки на нове будівництво також не відшкодовуються. Уявіть, що виселяють старого, який живе в халупі. Навіть якщо оцінка його нерухомості буде зроблена об’єктивно, на отримані гроші він нічого не зможе побудувати. Та й сил на нове будівництво у нього не знайдеться. Крім того, він змушений буде десь жити, доки не побудують новий будинок.

Але найголовніша претензія до закону, звісно, в іншому. Він встановлює занадто широкий перелік випадків, в котрих можливий викуп для таких суспільних потреб:

- забезпечення національної безпеки і оборони;

- будівництво, капітальний ремонт, реконструкція і обслуговування лінійних об’єктів і об’єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- і водопроводів, ліній електропередачі, зв’язку, аеропортів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) і об’єктів, необхідних для їх експлуатації;

- розміщення іноземних дипломатичних представництв і консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні у відповідності з міжнародними договорами України, згода на обов’язковість котрих надана Верховною Радою України;

- розміщення і обслуговування об’єктів, пов’язаних зі здобиччю корисних копалин;

- будівництво захисних гідротехнічних споруд;

- будівництво і обслуговування свердловин і виробничих споруд, необхідних для їх експлуатації, споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва;

- створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів і кладовищ;

- розташування об’єктів природно-заповідного фонду.

Це означає, що може бути легко реалізована схема рейдерського відбору майна. Заінтересована особа, діючи разом із місцевою владою і підкупивши суд, зможе спочатку відібрати потрібну територію «під стадіон». А потім влаштувати так, що державі вона виявиться «непотрібною».

Зокрема, повернення передбачає, що колишній власник заплатить за повернену ділянку. За якою ціною, закон не встановлює. Швидше за все, за ринковою вартістю на момент повернення. Таким чином, вона може бути завищена.

Тому вкрай дивно, що президент таки підписав закон. Міг би й поборотися за свої переконання.

Узаконене рейдерство – це найбільш правильне розуміння нового закону про примусове відчуження. Сам по собі механізм в цьому не винний, тому що держава повинна будувати важливі інфраструктурні об’єкти, навіть якщо з цим не згодні окремі люди. Однак вся справа в механізмах нового закону і «непідкупності» українських судів. Без судової реформи і боротьби з корупцією правильно примусовий відбір працювати не буде. Він перетвориться в легалізовану крадіжку чужого майна. І показово, що президентське вето на цей закон подолала більша частина депутатів, злившись в єдиному пориві. Вони, очевидно, вже порахували надприбутки від махінацій з землею.

Переклад здійснено сайтом «Стопком».

Джерело:

http://www.urist.in.ua/showthread.php?t=54780
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов