АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
 
непарламентський
опозиційний сайт

RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СТОПКОМ


НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна сторінка
• Україна___ПОЛІТИКА
• Світ_____Н О В И Н И
• Аналітика
• Фото
• Відео
• Література
• АРХІВ НОВИН СТОПКОМУ
• Фото дня (архів)
• Політгумор
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• ЗАКОНОДАВСТВО і ПРАВО
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
Уряд Азарова вбиває електорат Партії регіонів
15.06.2010 р.

Редакція «ОРД» із задоволенням публікує дану статтю журналіста – переконаного прихильника «регіоналів». Тому, що чим швидше щезнуть ілюзії на рахунок характеру теперішньої влади – тим швидше ми всі разом почнемо думати про те, як, нарешті, зробити нашу країну придатною для нормального людського життя.

Перемога В.Ф Януковича на виборах Президента України і зміна влади в країні вселяли великі надії громадянам тієї частини населення, котра займається виробництвом, а саме Півдня і Сходу. Адже не секрет, що тут перевага регіоналів була більш відчутною. В цих регіонах базуються такі галузі, як гірничодобувна, металургійна, машинобудування, хімічна, будівельна. Ці галузі є «локомотивами» нашої економіки. Від стану справ у них залежить рівень доходів наших громадян, купівельна спроможність і багато інших похідних, які формують рівень життя в Україні. І доки уряд рапортує Президенту про посткризову реанімацію економіки, насправді все виглядає не так святково.

Сьогодні українські бізнесмени, які більше нагадують «жебраків-директорів», з напівбанкрутів підприємств, все частіше ставлять запитання і вимовляють думки вголос: «Що вони роблять? (ПР) , вони ж доведуть нас до зупинки виробництва. Ми ж за них голосували. Вони ж обіцяли створити сприятливі умови для бізнесу.»

До слова кажучи, ще півроку тому були обіцяні канікули та інші податкові радощі.

Але, як стверджує народна мудрість: обіцяти – не женитись…

Отож, мішенню нового уряду Миколи Азарова стали українські бізнес-структури. Не всі, звісно, але більшість підприємств сьогодні знаходяться під пресом беззаконня, що чиниться податковими адміністраціями. На фоні м’яких, але неухильних відмов в кредитах зі сторони МВФ, урядж вирішив «зрубати грошенят» з українських бізнесменів за рахунок збільшення податкового тиску. В хід пішли давно перевірені способи: збільшення показників так званого «податкового навантаження», фактичне повернення до здавання звітів в «ручному режимі» і залякування бізнесменів вірогідністю тотальних перевірок за підозрою в роботі з фіктивними фірмами.

Про податкове навантаження сказано вже багато. Зверну лише увагу на те, що в нашій країні давно задекларований принцип верховенства права: закон первинний, а підзаконні акти не можуть йому суперечити. Так от, це саме «податкове навантаження» є ні чим іншим, як вигадкою ДПАУ, що має до того ж статус циркуляра, котрим визначено мінімально допустиму величину податків у відсотках від валового доходу підприємства, в залежності від основного виду діяльності, заявленого в КВЕД. Це навіть не підзаконний акт, але, тим не менш, податковий інспектор, який приймає звіти по ПДВ або по податку на прибуток, посилається на те, що фірма не витримує податкового навантаження.

З приходом уряду Азарова цифри податкового навантаження дивним чином зросли, при цьому в деяких регіонах України з квітня місяця чомусь припинили прийом звітів в електронній формі. Що в результаті? – Черги людей зі звітами в коридорах податкових адміністрацій, які чекають від інспектора заповітного підпису в куточку на звіті або ж відмови з мотивуванням «не витримане податкове навантаження, переробляйте звіт і платіть більше!»

Згідно офіційних даних, в першому кварталі 2010 року фіскали недобрали в казну 15% від запланованого. А у відповідності до затвердженого бюджету на поточний рік податкова повинна перерахувати в казну на 40% більше грошей, ніж у 2009 р. Оскільки історично вважається, що корінь зла криється в небажанні бізнесу справно платити податки, ДПАУ вирішила активізувати боротьбу з «неплатниками». Ще на початку квітня відомство видало наказ №236 «Про введення в дію операції «Бюджет», що має за мету ліквідацію податкових «ухильників» в «мінімізаторів».

Окремо про боротьбу з фіктивними фірмами. Цитата з циркуляру ДПАУ: «Підтвердженнями фіктивності фірми для податкової є наступні ознаки: за однією адресою зареєстровано більше 10 суб’єктів господарювання або на фірмі працює менше п’яти людей, обов’язки директора і бухгалтера виконує одна людина. Також потрапляють під підозру підприємства, які не мають власних основних засобів, або зі статутним фондом менше 50000 гривень, а також підприємства, які надто часто змінюють контрагентів; суб’єкти господарювання, у звітності котрих сума податкового кредиту перевищує задекларований об’єм податкових зобов’язань. Чи варто говорити, що згадані ознаки можуть бути виявлені і у цілковито законослухняних підприємств, адже в умовах кризи далеко не всі суб’єкти господарювання здатні працювати з прибутком? А приватна зміна контрагентів може також свідчити про пошук підприємством більш вигідних умов роботи.

Аби заробити гроші для бюджету, фіскали не бридяться відкритих маніпуляцій. Наприклад, підприємство подає до інспекції декларацію, причому враховуються побажання податківців, аби звітність не містила від’ємного значення об’єкта оподаткування податку на прибуток і від’ємного значення ПДВ. Однак, через пару тижнів після їх подання, підприємство можуть повідомити про те, що звітність не визнана як податкова звітність. Це тягне за собою нарахування штрафних санкцій, притягнення керівництва до адміністративної відповідальності, і, що більш серйозно, виникають підстави для проведення позапланової виїзної перевірки. Все ширше ДПАУ практикується анулювання свідоцтва платника ПДВ, що перешкоджає їх фінансово-господарській діяльності. Після анулювання суб’єкт підприємницької діяльності повинен здійснити так званий умовний продаж товарних залишків або основних фондів, відносно котрих було нараховано податковий кредит, але ПДВ, котрий має бути сплачено в бюджет від такого продажу, — цілком реальний.

Будь-який відкритий спротив діям ДПАУ загрожує великим и проблемами: від вилучення документів з «маски шоу» до порушення кримінальних справ проти керівництва компаній. Такі методи дуже скоро можуть остаточно добити бізнес, і без того вимотаний тривалою кризою. І тоді наповнювати бюджет України вже буде просто нікому. Шкода, яка завдається українському бізнесу подібними діями, очевидна.

А податківці тим часом бадьоро рапортують про понадпланові мільярди, зібрані у вигляді додаткових надходжень до бюджету.

А що ж підприємства? Як вони виживають в цей час? І як їм допомагає влада на місцях долати економічну кризу?

Крім вище перерахованих «воєнно-контрибуційних» фіскальних методів, вони зіткнулися з беспрєдєлом місцевих рад. В багатьох із яких Партія регіонів має абсолютну більшість. Так, наприклад, у розпал кризи, Ялтинська рада у 2009 році підняла оцінку землі втричі!!!нова оцінка щорічно індексується, природно в сторону збільшення. Це призвело до того, що сьогодні нормативна оцінка землі в цьому регіоні перевищує реальну більш ніж удвічі. Крім того, за дивним збігом обставин, при укладенні договорів оренди для земель, на котрих розміщені готелі і рекреаційно-оздоровчі підприємства (санаторії, будинки відпочинку тощо) введено коефіцієнт три.

В результаті вищеперерахованих факторів курортно-оздоровчі підприємства поставлені на межу банкрутства. І про якісь інвестиції в індустрію відпочинку і оздоровлення бізнесменам думати не доводиться. Ніхто з керівництва Ялтинської ради не замислювався над тим, що повних курортних місяців, коли ці підприємства працюють, заледве набереться чотири, а вісім місяців вони пустують. Тому вартість оренди землі за рік наближається до половини валових доходів здравниць, а є ще комунальні видатки, охорона та інші платежі, котрі перераховуються щомісячно. Скажу прямо: ялтинські інвестори в шоці.

Аналогічним чином вирішили поповнити бюджет в Дніпропетровську, Кривому Розі.

Може, у нас вже все наладилось?

Підприємства піднялися з колін, запрацювали на повну до кризову потужність, почали отримувати надприбутки. Але ні, поки що вцілілі підприємства борються за виживання і намагаються стабілізувати свою виробничо-фінансову діяльність. Краще становище в експортно-орієнтованому гірничо-металургійному комплексі, але й там працівникам затягли пояси.

От їм і тим, хто втратив роботу, через 3 місяці після перемоги Януковича уряд піднімає комунальні платежі на 40%. За кого проголосують ці люди? Сьогодні пан Азаров і лідери Партії регіонів, з вікон міністерських кабінетів, не хочуть бачити реального стану справ, і явно забігають наперед зі своїми позитивними висновками про вихід економіки з кризи. Коли я слухаю Віктора Федоровича, котрий говорить про необхідність створення інвестиційно привабливої економіки, мені все зрозуміло, але коли я і мої друзі бізнесмени слухають Азарова і глав адміністрацій, наприклад, на засіданні у Львові, реальних кроків для виконання програми Януковича ми не бачимо.

Так інвестиційно привабливий клімат перш за все залежить від податкової системи, її простоти, невисоких податків. У нас же, в Кабміні намагаються модернізувати існуючу, геть дискредитовану податкову систему. Не буду повторюватись про її неспроможність, раніше я писала про це в статті «Юрський період в українській економіці», хочу підкреслити, що ця податкова система несправедлива і корупційна.

Сучасна податкова система повинна базуватися на стягненні податків в автоматичному режимі, без ручного розрахунку і управління з податкових, тобто з продажів, в момент розрахунку за товар.

А от ще одне архаїчне явище, яке протягується урядом. Пан Азаров розподілив бізнесменів на «своїх» і «чужих». Для «своїх» знову хочуть ввести СЕЗи і зони пріоритетного розвитку. Крім того, «своїм» пропонують повернення ПДВ, котрий в заявленому об’ємі – 40 мільярдів ніколи в бюджет не надходив. Так, наприклад, сільгоспекспортери хочуть відшкодувати до восьми мільярдів гривень. Питання: хто з фермерів і сільгосппідприємств сплачує ПДВ? Відповідь: з тисячі одиниці. По більшості ПДВ «надутий» через закупівлі зерна у підставних фірм. Тому експортерам повернення ПДВ зроблять за рахунок інших платників податків – громадян України. А ще ввели пільги для будівництва готелів до Євро 2012, котрим в переважній більшості займаються теж «свої» бізнесмени.

Мені, людині, солідарній з програмою нашого Президента, сумно дивитися на все це дійство в очікуванні місцевих виборів. Коли та незначна перевага прихильників ПР, в три проценти, яка мала місце на останніх виборах, може розтанути, як білий дим. І наша країна замість стабільного курсу зростання економіки і добробуту народу, після виборів до місцевих рад, повернеться до курсу політичного протистояння і перерозподілу сфер впливу і власності.

Альона Березовська

Переклад з російської здійснено сайтом «Стопком». Джерело:

ОРД


Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ