АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: stopcom@ukr.net ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ!           Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Путінізм входить в «стадію піраньї»
06.07.2009р.

Свого часу Олег Дерипаска був улюбленцем Владіміра Путіна. Російський металургійний магнат, з котрим п. Путін спільно катався на лижах, повинен був стати спонсором олімпійської мрії Росії. Від полюбляв «патріотичну» діяльність, типу підтримки Большого театра. Крім того, він добре вивчив урок, наданий колишніми олігархами, і ніколи не піддавав сумніву ані методи п. Путіна, ані, тим більше, його контроль над владою.

Так що ж сталося минулого тижня, коли п. Дерипаска виявився в захудалому містечку Пікалєво, в 130 милях від Санкт-Петербурга, де вогнедихаючий п. Путін водив бізнесмена одним з належних йому цементних заводів, порівнюючи магната з «тарганом» - і все це перед камерами національних телеканалів?

«Ви зробили заручниками своїх амбіцій, непрофесіоналізму, а можливо, і тривіальної жадібності тисячі людей, - звинуватив п. Путін п. Дерипаску, перш ніж змусити його виплатити всі заборгованості із зарплати і підписати договір на відновлення роботи заводу. – Де соціальна відповідальність бізнесу?» Ці слова російського прем’єр-міністра були зустрінуті схвальними вигуками вдячних робітників.

Ласкаво просимо в третю стадію путінізму. На першій стадії п. Путін грав роль повного рішучості технократа-модернізатора, котрий хотів лише ввести диктатуру закону в молодій демократичній країні, що котиться в анархію. Цей період закінчився в жовтні 2003 року арештом і подальшим засудженням та тюремним ув’язненням олігарха Міхаіла Ходорковського, котрому були пред’явлені сумнівні звинувачення в ухиленні від сплати податків і шахрайстві.

На другій стадії п. Путін позбувся технократичної міни і, подібно Бонапарту, фактично призначив себе царем, оточеним новою породою відданих олігархів і колишніх приятелів по КДБ. Вони щедро привласнювали собі чужі інвестиції, виказуючи особливий інтерес до іноземних енергетичних компаній. Цей період тривав, доки зростали ціни на енергоносії, і досяг апогею з минулорічним вторгненням в Грузію.

Тепер ми знаходимося в третій стадії, під час котрої п. Путін перетворюється в Уго Чавеса (Hugo Chávez) – він не менш владний, ніж раніше, але в його поведінці з’явились популістські прийоми. Це період, під час котрого люди, подібні п. Дерипасці, дозволяють, аби п. Путін публічно принижував їх, вважаючи, що вони є частиною команди, в той час як, насправді, вони отримують по шиї.

Тут ви можливо подумаєте – як це могло статися з такою милою людиною? П. Дерипаска з’явився на хвилі так званих «алюмінієвих війн» 1990-х, коли боротьба за корпоративний контроль велася ціною десятків життів. В 2007 році ми вже писали про те, як він не зміг отримати візу в США, так як у ФБР виникли «сумніви з приводу зроблених ним заяв». (Пізніше адвокатська контора Боба Доула (Bob Dole) вирішила для нього цю проблему.) Минулого року п. Дерипаска назвав питання свободи преси і демократії «нісенітницею», наполягаючи на тому, що «твердження, що все робиться в Кремлі – це хибне уявлення про Росію. В нас дуже ліберальна економіка. Можна робити, що хочеш.»

Ой! З тих пір, як від зробив цю мудру заяву, російська економіка провалилась, рівень безробіття зріс, потік кредитів зупинився, а п. Дерипаска втратив близько 90 процентів свого гаданого багатства. Маленькі заводські міста, подібні Пікалєво, перетворились на осередки можливих громадянських безчинств. В грудні загони ОМОНа були переправлені з Москви у Владивосток, аби розібратися там з протестуючими. Протест в Пікалєво, який відбувся минулого тижня, призвів до створення корка, що розтягся на пару сотень миль.

Виключаючи малоймовірне зростання цін на сировинні ресурси, ситуація буде лише погіршуватись. І хоча п. Путін може грати героя в Пікалєво, він не зможе зробити того самого для сотень міст, які виявились в такій же ситуації, навіть якщо зажене п. Дерипаску і його друзів у банкротство.

І що ж далі? Імовірно, п. Путін міг би дозволити п. Дерипасці та іншим олігархам удосконалити їх бізнес, щось продавши, а щось закривши. Але це майже так само вірогідно, як і рішення адміністрації Обами не втручатись в управління компанією General Motors.

Швидше за все, п. Путін спробує загнуздати антиолігархічні настрої за допомогою конфіскації активів, підтримки роботи заводів і купівлі їх продукції державою за рублі, які з кожним днем втрачають свою цінність. Інфляція в Росії вже складає 14 процентів - Путін може ризикнути, уявивши, що росіяни змиряться з гіперінфляцією до видужання світової економіки або кризи на Близькому Сході, що змусить злетіти ціни на нафту. (Слідкуйте за тим, як складно буде допроситися в Росії допомоги з приводу Ірану.)

Це система, яка підтримувала Радянський Союз десятиліття за тужливим десятиліттям. Єдина різниця полягає в тому, що старе радянське керівництво підтримувалось закритими кордонами, величезною армією, авантюрами за кордоном, ідеологічною впевненістю і величезним апаратом страху. Росія навряд чи рушить цим шляхом, але повністю скасовувати цю можливість неможна.

Коли я вчився в університеті, в мене був знайомий, котрий наповнив свій акваріум золотими рибками і піраньями. Спочатку піраньї з’їли золотих рибок. Дивитись на це було жахливо. Потім він припинив годувати піраній, і вони почали поглинати одна одну. Це було цікавіше, тому що шкодувати було нікого. Нарешті, залишилась одна піранья. Не пригадую, аби мій однокурсник повторив цей експеримент. Піранья-чемпіон вмерла з голоду. Така теорія і логіка третьої стадії путінізму.

Брет Стівенс (Bret Stephens),

Переклад здійснено сайтом «Стопком». Джерело:

http://www.inosmi.ru/translation/249728.html
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов