АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Європою блукає імперська примара ("The Financial Times", Великобританія)
02.09.2009р.

Здавалось, що Європа відправила проблеми національних меншин до архіву історії. Але спір, що рогорівся останніми днями між Угорщиною та Словаччиною, за суттю своєю незначний, говорить про зворотнє. Він демонструє більш масштабну тенденцію. Європейський проект будівництва світу зависає в повітрі, оскільки проблема національних меншин повертається до прикордонних районів континенту.

В понеділок до міністерства закордонних справ Угорщини був викликаний посол Словаччини, котра, як і Угорщина, є членом ЄС. Від нього зажадали пояснень, чому Словаччина кількома днями раніше відмовила у в’їзді на свою територію угорському президенту Ласло Шойому (Laszlo Solyom), розвернувши його кортеж на мості через Дунай, коли він прямував до міста Комарно, населеного переважно етнічними угорцями.

Словацький прем’єр-міністр Роберт Фіцо (Robert Fico) заявив, що своїм візитом для участі в церемонії відкриття пам’ятника засновнику Угорщини Святому Іштвану Шойом мав намір спровокувати хвилювання серед угорської меншості Словаччини (10 процентів від загальної чисельності населення країни). Та й вибір часу для візиту - а це була річниця вторгнення на територію Чехословаччини для придушення народного повстання 1968 року, в котрому брали участь угорські війська, теж став демонстрацією неповаги. Фіцо попередив про небезпеку "порушення сувереністету Словаччини".

В цього спору є своє глибоке коріння. Будапешт давно вже намагається зміцнити зв’язки з братами-мадярами в сусідній Румунії та Словаччині шляхом надання їм особливих прав в самій Угорщині. Братислава бачить в цьому прояв реваншизму, який нагадує політику Німеччини між двома світовими війнами в Судетській області. Але безпосередня причина зростання напруженості полягає в жорсткому словацькому законі, який повинен набрати чинності наступного тижня. Ним передбачені величезні штрафи за порушення якихось незрозумілих правил із розвитку і просування словацької мови. Носії угорської мови заявляють, що це порушує їх мовні права.

Комарно – це не Мостар, а Словаччина – не Балкани. Але спір, що виник, викликає питання з приводу Шенгенської угоди (котрою передбачалось відкрити велику частину европейських кордонів), ОБСЄ (котра виявилась неспроможною врегулювати ці розбіжності) і Євросоюзу (котрий відмовився втручатись). Цей спір затулив собою події, пов’язані з арештом угорців, звинувачуваних в жорстокому вбивстві шістьох циган – найбільш притіснюваної нації в Європі. Членство в ЄС перевело дані проблеми з розряду зовнішньополітичних у категорію внутрішніх, але вирішити їх не допомогло.

На сході та півдні ситуація складається значно гірше. Там процес розширення ЄС зупинився. Росія використовує національні меншини в якості ширми і маріонеток для самоствердження в Україні, в Молдавії, прибалтиці і на Кавказі. Кремль запропонував законопроект, який передбачає можливість воєнної інтервенції для захисту російських громадян за кордоном.

Самозаспокоєність в питанні меншин здатна викликати небезпечні наслідки. Проблеми можуть назрівати роками, а потім відбувається різкий вибух. Європа повинна вимагати захисту меншин – як всередині, так і за межами ЄС. Але разом з тим, вона зобов’язана різко критикувати їх використання в якості маріонеток настирними чужинцями.

Переклад здійснено сайтом «Стопком». Джерело:

http://www.inosmi.ru/translation/251976.html
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов