АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: stopcom@ukr.net            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Арсеній Рогінський: Пакт Молотова-Рібентропа в Росії прагнуть забути ("Deutsche Welle", Німеччина)
27.08.2009р.

На думку Арсенія Рогінського, російська влада намагається викреслити з історії факт угоди Москви з Гітлером. Це, впевнений відомий історик, може призвести до повернення до радянської ідеології та зростання недовіри до Росії.

Сімдесят років потому після підписання договору про ненапад між Німеччиною та Радянським Союзом оцінки цього історичного факту в Росії знову змінюються. Документ створив не лише передумови для розв’язання Другої світової війни Гітлером. Згідно секретного протоколу, нацистська Німеччина і Радянський Союз вирішщили розділити між собою ряд країн Східної Європи.

Зі слів голови правління міжнародного історико-просвітницького товариства "Меморіал" Арсенія Рогінського, "в сучасній Росії ставлення до пакта сильно коректується і корекція рухається в бік радянського трактування пакта". Історик відзначає, що "масова свідомість саму ідею якої б то не було змови Сталіна з Гітлером відкидає". В масовій свідомості, як би люди не ставились до Сталіна, навіть вважаючи його страшенно жорстоким, зберігається міцне відчуття, відзначає Рогінський, що Сталін був людиною, під керівництвом котрої було виграно війну проти Гітлера.

Другий аспект проблеми – це державна історична політика Росії. Вона щороку все більше спирається на ідею так званого "славетного минулого нашої країни", сказав в інтерв’ю Deutsche Welle Арсеній Рогінський. "І з цією конструкцією "славетної історії", котра в 2003 році була проголошена Путіним після його зустрічі з істориками, пакт не в’яжеться", - переконаний експерт.

На думку Рогінського, це "абсолютно сталінська концепція". Цікаво, що договір, по суті укладений між Сталіним і Гітлером, в Росії ведеться називати пактом Молотова-Рібентропа. Почасти, відзначає Арсеній Рогінський, це також слугує розмиванню історії. Він вказує також на те, що в сучасній Росії з’явилась і нова аргументація, яка пояснює необхідність підписання в 1939 році договору про ненапад.

Виправдати пакт за всяку ціну

Стратегія захисту факту підписання пакту, зі слів Рогінського, зводиться до того, що ми, тобто Радянський Союз, віддаляли війну від своїх кордонів і повертали свої колишні території. "Це масова свідомість готова зрозуміти. От тільки є одна деталь, котра в масовій свідомості не знаходить розуміння: поки між нами і Гітлером була Польща, Гітлеру, аби напасти на нас, потрібно було пройти ще досить велику територію. А тоді ми в результати отримали з ним спільний кордон", - заявив Арсеній Рогінський. "Тобто ситуація стала ще небезпечнішою. Так що все це липові аргументи", - підбив підсумок історик.

Голова правління міжнародного історико-просвітницького товариства "Меморіал" попередив про можливі наслідки такого трактування історії. Ми почасти стали схожими на державу сталінської епохи, коли всюди вороги, вважає Арсеній Рогінський. "Відмовляючись вважати цей факт ганебною сторінкою своєї біографії, в політичному сенсі ми нібито опиняємося в ізоляції всередині нормального європейського суспільства", - заявив дослідник.

Привід для занепокоєння сусідів

Подібна позиція Росії має і ще один негативний аспект. Вона породжує недовіру до держави зі сторони республік колишнього Радянського Союзу, а нині незалежних держав. Арсеній Рогінський вважає, що логіка в сусідів Росії може бути така: "Якщо ми, росіяни, сьогодні визнаємо пакт за достатній аргумент для повернення певної території колишньої Російської імперії до складу Радянського Союзу в 1939 році, незрозуміло, як тепер ставитися до Росії та її майбутніх амбіцій. Чи не захоче вона повернути нас (колишні республіки СРСР) тепер до складу колишнього Радянського Союзу".

Аби розвіяти ці побоювання, теперішня Росія, на думку Арсенія Рогінського, повинна чесно відповісти на питання, чим був цей договір, підписаний в Москві Молотовим і Рібентропом 23 серпня 1939 року...

Єгор Виноградов

Переклад з російської здійснено сайтом «Стопком». Джерело:

http://inosmi.ru/translation/251842.html
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов