АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: stopcom@ukr.net ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Росія та Україна ділять спільну історію
25.05.2009р.

Не встиг завершитись січневий конфлікт щодо газу, як між Росією та Україною знову розгорілася запекла битва – цього разу щодо спільного радянського минулого двох країн. Цього тижня український президент Віктор Ющенко скорботно заявив, що Україна «виявилась заручницею в боротьбі двох тоталітарних режимів – фашистського і комуністичного», і закликав очистити країну від радянської символіки, тим часом, як його російський колега Дмітрій Мєдвєдєв розпорядився створити президентську комісію «із протидії спробам фальсифікації історії на шкоду інтересам Росії».

Таким чином, держави зробили чергові залпи в словесній війні, що розпалюється між двома державами на ґрунті їх тісно пов’язаної історії. Зі слів політологів, за розбіжностями – як і за газовим конфліктом – стоїть прагнення Росії завадити Україні незалежно розпоряджатися власним майбуттям. «Це інструмент, котрий Росія використовує, аби зберігати вплив у так званому «ближньому зарубіжжі», - вважає директор міжнародних програм київського аналітичного Центру Разумкова Валерій Чалий. Під «ближнім зарубіжжям» йдеться про колишні країни радянського блоку. «За допомогою історії можна створити політичну націю. Це важливий процес, який наближує Україну до Європи, але Росія хоче його зупинити або, принаймні, взяти під контроль», - переконаний він.

Ющенко був для Кремля більмом на оці з самого 2005 року, коли він прийшов до влади на хвилі народних протестів, котрі стали відомими як «помаранчева революція» і призвели до скасування результатів сфальсифікованих виборів, виграних проросійським кандидатом. Український президент, глибоко непопулярний в російських політичних колах завдяки своїй прозахідній політиці, накликав на себе додаткову неприязнь після того, як вшанував пам’ять українських національних героїв війни, які воювали проти Росії, і зосередив міжнародну увагу на Голодоморі – запланованому Москвою штучному голоді, який забрав з 1932 по 1933 життя кількох мільйонів українців.

Своїм прагненням зміцнити незалежність України і зблизитись із Заходом Ющенко зачепив російських лідерів за живе. З їх точки зору це виглядає, як спроби посіяти ворожнечу між двома народами. Російське міністерство закордонних справ минулого тижня зробило заяву, в котрій звинуватило Київ у тому, що він намагається втягти українців у «штучне, надумане протистояння з Росією».

Своєю чергою в Україні, жителі котрої за радянських часів страждали від тяжких репресій, багато хто схвалює вживані президентом заходи із акцентування уваги на злочинах минулого. «Люди повинні знати історію своєї країни, а не спотворену радянську точку зору, - стверджує голова київського об’єднання «Меморіал», що спеціалізується на вивченні політичних репресій Роман Круцик. – Головне досягнення Ющенка в тому, що він порушив питання про нашу історію».

17 травня в Україні минув День пам’яті жертв політичних репресій. На честь цього Ющенко виголосив промову в Биковнянському лісі – місці масових поховань під Києвом, в котрому з 1937 по 1941 рік були закопані рештки приблизно 100 000 жертв НКВС (попередника КДБ). В своєму виступі президент порівняв Радянський Союз з нацистською Німеччиною. «Вони були порівнювані за людиноненависництвом. Вони були однаковими за масштабами масових вбивств».

Він також закликав Україну, нарешті, очиститися від символів режиму, який вбив мільйони невинних людей» і додав, що за минулий рік було знесено 400 таких монументів. Нещодавнє рішення демонтувати пам’ятник червоноармійцям в західноукраїнському місті Львові викликало різку критику зі сторони російської влади, що нагадувала про буревій, який здійнявся, коли в 2007 році естонська влада перенесла таку ж статую в Талліні. «В нас спільна історія, але різні погляди на неї», - відзначає заступник директора київського Інституту української історії Станіслав Кульчицький.

Особливо дратує Москву визнання Ющенком заслуг лідерів Української повстанської армії (УПА), яка в ході Другої світової війни боролася проти радянських - а також нацистських і польських - військ. Цю організацію російські ЗМІ часто називають фашистською і «колабораціоністською», однак, зі слів Кульчицького, реальність значно складніша, і «угод із Гітлером УПА ніколи не укладала».

Тепер російська влада наносить зворотній удар. У вівторок Мєдвєдєв оголосив про створення комісії при президенті, котра повинна буде захищати російську історію від переоцінок і ревізій, що порочать образ Росії. «Ми почали частіше стикатися з тим, що зветься зараз історичними фальсифікаціями, - заявив він у своєму відеоблозі 7 травня - за два дні до Дня перемоги, у котрий відзначається перемога радянських військ над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні. – Такі спроби стають все більш жорстокими, злими, агресивними: Ми нікому не дозволимо піддати сумнівам подвиг нашого народу».

Прокремлівська партія «Єдина Росія», очолювана прем’єр-міністром та екс-президентом Владіміром Путіним, також надала парламенту законопроект, згідно котрого приниження радянської історії оголошується кримінальним злочином. На думку критиків, ці кроки спрямовані на те, аби завадити людям обговорювати найбільш неприглядні сторони минулого країни, і що вони є реакцією на ревізію радянської історії в країнах російського «ближнього зарубіжжя», в котрих багато хто розглядає прихід радянських військ під час війни не як звільнення, а як початок нової окупації.

Тим часом в Києві активісти продовжують боротьбу за викриття радянських злочинів. «Невже вони хочуть змусити нас забути? - запитує Круцик. - Всякий, хто так чинить – ворог українського народу».

Джеймс Марсон (James Marson) ("Time", США)

Переклад здійснено сайтом «Стопком».

Джерело: http://www.inosmi.ru/translation/249308.html
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов