АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: stopcom@ukr.net ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ            Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Ріелтори «надувають» ціни та своїх клієнтів
20.05.2009р.

На ринку нерухомості України визріла спекулятивна змова. Ріелтори щосили трублять про те, що ціни на житло досягли свого дна і тепер буде лише підвищення вартості. В цей же час вони шепочуть на вухо бажаючим продати квартиру, вмовляючи підвищувати ціни, аби не прогоріти. По суті ж усе навпаки – ціни знижуються, і будуть знижуватись.

Переглянувши пропозиції в друкованих та електронних ЗМІ, можна переконатися в тому, що ціни дійсно зросли: квартири, за котрі ще місяць тому просили 40 тис. доларів, тепер виставлені за 60 тис. і більше. Пропозиції вартістю 1 тис. доларів за кв. м. практично повністю щезли.

Однак експерти вважають, що реальна ситуація на ринку нерухомості відрізняється від тієї, котру бажають показати ріелтори. Зі слів аналітика компанії SV Development Сергія Костецького, кількість людей, котрим по кишені придбати квартиру вартістю вище 30-40 тис. доларів зменшується, як, зрештою, і кількість угод на ринку.

Відсутність дешевої пропозиції пояснюється тим, що ріелтори просто відмовляються встановлювати ціни на житло нижче певного рівня. Якщо продавець квартири звертається до агентства з проханням реалізувати квартиру за невисоку ціну, ріелтори пропонує йому виставити її за більш високою ціною. Якщо продавець вирішить розмістити оголошення про продаж квартири на спеціалізованому інтернет-сайті, йому просто не вдасться встановити ціну нижче певного рівня.

«Якщо продавець або його представник намагається ввести в графу «вартість» відносно невисоку суму, електронна система пропонує переглянути оголошення і відмовляється його реєструвати», - стверджує аналітик компанії SV Development Сергій Костецький.

Простіше кажучи, до ріелторів надходить досить багато замовлень від господарів на продаж квартир за низькими цінами. Але така інформація не оприлюднюється. Їх тихо продають, а в газети і на сайти потрапляють лише оголошення про продаж за завищую ціною. Таким чином ріелтори намагаються штучно втримати ціни і створити ілюзію їх стабілізації.

Так, останніми днями квітня спеціалісти АН «Канзас» одразу кільком ЗМІ заявили, що «стрімке падіння вартості «вторинки» припинилось, ціни стабілізувались, а «найдешевші «гостинки», виставлені за мінімальними цінами, зросли на $3-5 тис.».

Спілка спеціалістів з нерухомості додала, що «за тиждень, з 18 по 24 квітня, ціни на нерухомість в Києві зросли на 0,78%» і що «зростаючий індекс спостерігається третій тиждень підряд».

Президент Асоціації спеціалізації з нерухомості Андрій Шульга теж заявив в кінці квітня, що «цінове дно» в сегменті масового житла вже пройдено. Навіть заступник міністра регіонального розвитку Дмитро Ісаєнко пообіцяв, що до липня ринок житла почне рухатись.

В той же час, аналітики з, так би мовити, незалежною думкою, стверджують, що до середини, а то й до кінця 2010 року «первинка» дорожчати не буде.

Той самий аналітик «SV Development» Сергій Костецький заявляє: «Про первинний ринок дійсно можна сказати, що падіння цін на ньому припинилось. Але лише тому, що цей ринок з початку року практично повністю «лежить», угоди не укладаються, тому ціни й не змінюються (наша компанія веде статистику цін реальних угод). Наші прогнози – на первинному ринку Києва до середини, а то й до кінця 2010 року нічого не зміниться.

Пожвавлення розпочнеться, коли відродиться довіра покупців до будівельників. А вона зможе відродитись, коли хоча б 20-30% нині закинутих об’єктів будуть добудовані. Думаю, це відбудеться не раніше 2011-2012 років. Навіть якщо держава виділить кошти на добудову деяких об’єктів, до виборів навряд чи поталанить ефективно їх використати – адже треба запускати повністю нові механізми. Значить, до виборів добудова навряд чи розпочнеться, а закінчаться роботи ще через рік.

На вторинному ринку ситуація, в порівнянні з початком року, почала змінюватись у гіршу сторону. Якщо взимку по місту укладалось 300-350 угод на місяць, то зараз - менше 200. (Для порівняння, минулого року цієї ж пори укладалось до 3000 угод на місяць). А влітку угод буде ще менше.

Недавно ми скоректували свої прогнози – через зміну курсу долара. Якщо раніше говорили, що за місяць квартири дешевшатимуть на 10%, то тепер, після здеревіння долара, даємо прогноз на –5% на місяць. А якщо ціна на долар і надалі знижуватиметься, ціни на квартири будуть знижуватися ще повільніше.

Піку зниження цін слід очікувати у вересні 2009 року. Потім до кінця 2010-го ціни триматимуться на одному рівні (плюс-мінус пара процентів). Що трапиться потім, говорити зараз складно. Зрозуміло одне: поки не буде іпотечних кредитів, ціни не ростимуть».

Директор АН «Овіл» Анатолій Ліф також не очікує стрибка цін у найближчій перспективі, оскільки немає для цього економічних причин. «Після припинення іпотечного кредитування переважно попит зберігся лише на дешеве житло. Купували його здебільшого ті, хто заощаджував на квартиру, але не міг зібрати необхідної суми. Зараз квартири здешевіли, і люди можуть собі дозволити придбати квартиру, про котру раніше могли лише мріяти. Але таких покупців з грошима з кожним днем залишається все менше, а значить, і купувати житло будуть все менше.

Я вважаю, аби ціни підвищувались, повинні бути певні економічні підстави. А я їх поки що не бачу. Можливо, коливання курсу долара дещо підвищать ціну пропозиції, але попиту як немає, так і не буде. На початку року дещо пожвавився ринок дешевих квартир, Але ринок дорогих як стояв, так і стоїть. Образно висловлюючись, в часи голоду теж торгують червоною ікрою, та хто ж її купує?! Раніше ринок існував виключно за рахунок кредитів, а сьогодні звідки у людей взятися грошам? Так що в усвідомлюваному майбутньому істотного пожвавлення ринку, думаю, очікувати не доводиться.

Що стосується «цінового дна», то для мене барометр – «хрущовки». Це, можна так сказати, «ширпотреб». І ціна на нього не повинна перевищувати $1000 за кв. м. Так що, на мій погляд, «яма» буде, коли однокімнатні «хрущовки» будуть коштувати до $35 тис., двокімнатні – $40-45 тис., а «трьошки» – приблизно $60 тис», – резюмує експерт.

Отже, шановні бездомні співгромадяни, не поспішайте витрачати накопичені тяжкою працею гроші. Вивчайте ринок і пильнуйте. «Цінове дно» ще не настало, а тому ціни знижуватимуться. Головне не проґавити свого шансу.

Сергій Гаркуша

Переклад українською здійснено сайтом «Стопком». Стаття російською міститься за адресою:

http://biznesgid.com.ua/articles/19.05.09/4225.html
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов