АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: stopcom@ukr.net ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ!           Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Обережно, вас обважують! Від обважування покупця не страхують навіть електронні ваги
15.05.2009р.

Якщо вам до названої суми за товар бракує копійок 10-20, то навряд чи вам хтось його віддасть – так не прийнято! А от обрахувати, обважити покупця – це в торговій сфері вважається майже «справою честі». Враховуючи очманілу пристрасть торговців до обману, на ринках і в торгівельних точках міста все частіше встановлюють електронні ваги. Але не будьте наївними – навіть у цих «охоронців торгівельного порядку» завжди існує з продавцями повна ідилія. І аби присікти «маневри» продавців, покупцеві доводиться виявляти не лише кмітливість, але й нахрапистість!

Перший прокол

Перевірити «діяльність» електронної ваги ми вирішили, заглянувшу до однієї з торгівельних точок, розміщених по вул. Комсомольській. Попросили продавця продати нам пачку печива, де вага вже вказана точно. Продавщиця подала нам 170-грамову упаковку. Я тут же в присутності колег кладу її на електронну вагу — а вони показуют 185.

- А що, в пачку стали більше пакувати печива? – питаю.

- Та ні...

- А чому ж тоді вага показує більше, ніж є насправді? А нумо дайте нам ще пачку печива і он ту шоколадку в червоненькій обгортці.

Знову кладу все на вагу — і результат знову перевершив всі наші сподівання! Замість вказаної маси печива в 150 грамів і шоколадки в 85 — електронна вага видала… 165 і 100 грамів!

- Дівчино, та такого бути не може, у вас явно щось із вагою не в порядку! – кажу я продавщиці.

- Та я й сама не знаю, у нас вагу кожного року перевіряють, - відповіла вона.

Люди, які стояли в черзі, вже почали пошепки коментувати те, що відбувалося: «О, а вага-то бреше!»

«Цікаво, а якщо я замовляю один кеге, тоді скільки ж мені насправді зважують?» - відзначив товариш.

Питання, як мовиться, можна поглибити і посилити: не лише «Скільки ж мені зважили насправді?», але й «Скількох ось так встигають за день обважити на товарі, який продається на вагу?»

«Вже надтото мені сумніви допікають…»

Далі ми вирішили отоваритись на Центральному ринку. Купили плавлений сирок, де вибита маса 90 г – і вперед! Першочергово пройшлися по ларках, вкомплектованих електронними вагами.

Досить було зронити фразу «А можна сирок зважити, а то надто сумніви допікають?», як продавці одразу безвідмовно пропонували свою вагу.

Сирок стійко тримався на 88-90 грамах!

Цілковито по-іншому поводилися реалізатори овочевого скарбу.

Наше скромне споживацьке прохання в більшості своїй торгаші просто ігнорували.

- Йдіть он на ту контрольну вагу в павільйон — там і зважуйте! А нам що до того, що вона там не електронна? – це основний мотив бесіди, що мала місце.

Аби зважити сирок в овочевому ряду, довелося задіяти всю свою жіночу чарівливість. Одразу прошу пробачення в пекучого брюнета, але мене цікавила тільки маса сирка, котра виявилася рівною 95 г. На п’ять грамів різниця – здавалось би, дрібниця, але вже неприємно!

Хід конем

Мило починають посміхатися продавці, коли ти виявляєшся в числі їх покупців.

Тітка, яка відмовила нам з приводу зважування сирка, одразу ж розпливлася в посмішці на нашу пропозицію купити в неї огірок.

- З вас гривня 68! – зі старту підрахувала реалізатор.

- То покажіть хоча б, на скільки потягнув? – запитую.

- Залазь сюди – подивись!

Довелося лізти через гори речей, аби побачити, що огірок на електронній вазі потягнув на 120 ге.

А от з купівлею другого огірка вийшла ціла історія.

Нашу непідробну увагу і подив привернула електронна вага, де сполучною ланкою між їх деталями (???) були… проводи.

- Дівчино, зважте нам, будь ласка, огірок!

- Обирайте!

Обрали, вона «енергійно» поклала її на тарель ваги. Вага стояли трохи віддалік, але навіть незрячий міг розгледіти, що за цифрами «доведеться поганятись» - так вже вони витанцьовували!

- З вас гривня двадцать! – відрубала дівиця.

- Дозвольте, а скільки ж важить цей огірок?

- 80!!!

- То звідки взялося вісімдесят, якщо цифри-то скачуть?

- А вони зараз зупиняться!

І нам подумалось: «Та просто в лоба можна поцілувати за такий «професійоналізм!»

Провівши нескладний арифметичний розрахунок, ми з’ясували, що огірок при ціні в 14 гривень за 1 кеге і при масі, продиктованій дівицею, стільки важити не може.

- Дівчино, ви нас обрахували на 8 копійок!

- Так? Ну, візьміть назад, - відповіла вона, навіть не вибачившись при цьому.

Аби «приборкати свій авітаміноз», ми прикупили ще банан і помідор. Бог милував – прикупили без бійки…

Контроль - всьому голова!

Якщо у вас виникають смуніви щодо ваги продукції, адміністрація ринку пропонує перевіряти її відповідність на звичайній контрольній вазі, наявній в павільйонах.

В молочному павільйоні зважуємо свої покупки:

- плавлений сирок поставили на вагу першим – 90 г (лише така відповідність змусила нас провести контрольний замір далі);

- перший огірок «потягнув» на контрольній вазі 115 г замість 120 (я можу лише припустити, з якої такої причини нам відмовили зважити плавлений сирок!);

- другий огірок – 75 г замість 80-ти (і знову, виходить, «накололи»!);

- банан взагалі запросив всі 230 г, а грошей з нас взяли як за 220 (дивно!);

- помідор не приніс жодних проблем – 135 ге в обох випадках.

В м’ясному павільйоні стрілка контрольної ваги вже була відхилена на 20 грамів праворуч.

Побачивши наш подив з приводу відсутності нульового відліку, один з м’ясників добровільно погодився налаштувати (!) контрольну вагу. Напрошується висновок – хто їх тоді тільки не крутить??! Після його десятихвилинних намагань і лише йому зрозумілих маніпуляцій – наш сирок потяг зразу на 100 ге! Думаю, далі, на скільки потягли всі решта наші покупки, навіть і описувати не варто. Як можна відстоювати свої права при вазі, яка безбожно халтурить?!!

За годину ми заглянули до знайомого магазину по вул. Комсомольській. В проханні зважити сирок нам не відмовили – 90 г. От, правда: вміють же працювати люди… Звісно, якщо захочуть!

Питання без відповіді

Як бачите, якщо з поштучним товаром проблем не виникає, то з продукцією на вагу виникає безліч незрозумілих моментів. І чи правомірно звинувачувати в гріхах продавця, який реалізує свою продукцію через електронну вагу, якщо покупець не має можливості перехважити товар на аналогічній вазі в точках контролю?

Однозначно відповісти на це питання складно. Та й відповідні інстанції, вочевидь, не стурбовані існуючою проблемою. Не маючи доступу до сучасних і в той же час доступних методів перевірки, рядовий покупець назавжди приречений на сумніви. «І все-таки: де ж вихід?» - запитаєте ви. Щоразу, коли виникають сумніви, вчиняти розборки і катати скарги до відповідної інстанції ніхто не буде!

Можливо, варто дослухатись поради бувалих покупців – і перейняти їх досвід? Одна моя знайома завжди носить з собою своєрідну «гирку» – не полінувалась, зважила свого мобільного телефона і при нагоді обстоює свої права споживача.

Зразу бац – і на вагу! І вже якщо вона бреше, то вона «вбиває» одразу двох зайців…

Стелла Гончаренко, портал Чернігова

Переклад українською здійснено сайтом «Стопком». Стаття мовою оригіналу міститься за адресою: http://www.cripo.com.ua/?sect_id=7&aid=71979
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов