АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: stopcom@ukr.net ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ!           Пишіть нам: stopcom@ukr.net           
Головна сторінка
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Клопотання про зміну тримання під вартою на більш м’який запобіжний захід
01.03.2009р.

Відповідно до Закону України "Про попереднє ув'язнення", запобіжним заходом щодо обвинуваченого, підсудного, підозрюваного у вчиненні злочину, за який може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі, та засудженого, вирок щодо якого не набрав законної сили, є попереднє ув'язнення. Згідно за ст. 3 цього Закону, підставою для попереднього ув'язнення є вмотивоване рішення суду про обрання як запобіжного заходу взяття під варту, винесене відповідно до Кримінального кодексу України та Кримінально-процесуального кодексу (далі: КПК України).

Стаття 148 КПК України містить правові норми щодо мети та підстав застосовування запобіжних заходів. Так, запобіжні заходи загалом, в тому числі тримання під вартою як один з їх видів, застосовуються до підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого з метою запобігти спробам ухилитися від дізнання, слідства або суду, перешкодити встановленню істини у кримінальній справі або продовжити злочинну діяльність, а також для забезпечення виконання процесуальних рішень. Запобіжні заходи застосовуються за наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений, підсудний, засуджений буде намагатися ухилитися від слідства і суду або від виконання процесуальних рішень, перешкоджати встановленню істини у справі або продовжувати злочинну діяльність.

Відповідно до ст. 150 КПК України, при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу крім обставин, зазначених у статті 148, враховуються тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється, обвинувачується особа, її вік, стан здоров'я, сімейний і матеріальний стан, вид діяльності, місце проживання та інші обставини, що її характеризують.

Крім вище перерахованого, у ст. 155 КПК України міститься специфічна умова застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Він застосовується, якщо особі інкриміновано вчинення злочину (злочинів), за який (які) законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад три роки, а у виняткових випадках - в справах про злочини, за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі і на строк не більше трьох років.

Запобіжний захід у вигляді взяття під варту, як передбачено ст. 165 КПК України, застосовується лише за вмотивованою постановою судді чи ухвалою суду. Так само заміна цього запобіжного заходу іншим або його скасування здійснюється суддею чи судом за вмотивованою постановою чи ухвалою відповідно (за усталеною судовою практикою – переважно постановою). Тримання під вартою як запобіжний захід скасовується або змінюється, коли відпаде у ньому необхідність.

Клопотання про зміну запобіжного заходу заявляється, як правило, самим підвартним або його захисником (котрим може бути як адвокат, так і визнаний захисником близький родич, опікун або піклувальник). Таке клопотання адресується суду, оскільки лише суд (суддя) вправі обирати міру запобіжного заходу – тримання під вартою, а також змінювати і скасовувати цей запобіжний захід. У клопотанні має бути вмотивовано причини, з яких зміна запобіжного заходу є доцільною, прийнятною. Зокрема, слід роз’яснити, що підвартний при зміні запобіжного заходу на більш м’який в жодному разі не намагатиметься ухилитися від дізнання, слідства або суду, не перешкоджатиме встановленню істини у кримінальній справі, не продовжуватиме злочинну діяльність, а також своєчасно та в повній мірі виконуватиме процесуальні рішення органів досудового розслідування та суду під час провадження справи (в основному – дисципліновано з’являтись за їх викликом для провадження досудового розслідування або судового розгляду справи).

Нижче в додатку подано зразок клопотання про зміну тримання під варту на інший запобіжний захід – заставу. За наведеним зразком можна складати й клопотання про зміну тримання під вартою на інші більш м’які запобіжні заходи, в тому числі й на підписку про невиїзд.

Використані джерела:

1. Закон України "Про попереднє ув'язнення" від 06.30.1993 року. // Законодавство України (сайт Верховної Ради України). - http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=3352-12&p=1234780907959124 .

2. Кримінально-процесуальний кодекс України від 28.12.1960 року. // Законодавство України (сайт Верховної Ради України). - http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1001-05&p=1214146286719908 .

Демінська А.А. / ВГО "Влада закону" /
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов