АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: STOPCOM@UKR.NET ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ!           ЯКЩО ВИ МАЄТЕ БАЖАННЯ ДОПОВНИТИ АБО ЗАПЕРЕЧИТИ ЦЮ СТАТТЮ, ТО МИ ЧЕКАЄМО НА ВАШІ КОМЕНТАРІ АБО ДОПОВНЕННЯ ЗА АДРЕСОЮ: STOPCOM@UKR.NET           
Головна
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Якщо Вас затопили сусіди (юридична практика).
15.04.2008р.

Існує два традиційних способи вирішення питання відшкодування шкоди, завданої затопленням квартири, - добровільний і судовий.

При затопленні (залитті) квартири в тому разі, якщо Вам завдано збитки, в першу чергу необхідно офіційно зафіксувати факт самого затоплення та “по свіжих слідах” оцінити приблизну вартість завданих збитків.

Це можна зробити, звернувшись до відповідної житлово-експлуатаційної організація (далі: ЖЕО), котра обслуговує будинок, в якому знаходиться Ваша квартира. ЖЕО зобов’язана відправити до вас працівника (або кілька), аби скласти акт затоплення. В такому акті зазвичай вказується дата події, описуються характерні пошкодження, завдані залиттям квартири, перераховуються пошкоджені предмети і орієнтовна вартість завданої залиттям шкоди. Як правило, вартість шкоди при оцінці працівником ЖЕО може бути дещо заниженою, адже ним не провадиться експертної оцінки при підрахунках. Натомість сума збитків, завданих залиттям, оцінена експертом, буде більш точною та значно більш скурпульозно підрахованою, однак, на відміну від оцінки працівником ЖЕО, проведення експертизи є платним і її оплата покладається на замовника (тобто на Вас).

Проводити оцінку збитків, лише задіявши працівника ЖЕО, варто в тому разі, коли цього виявиться достатньо для переконання у сумі збитків винуватців затоплення, а також коли сума, вирахувана при складанні такого акту, Вас влаштовуватиме. В тому ж разі, коли ані Вас, ані навіть Ваших сусідів поверхом вище ця сума не переконує і Ви налаштовані вирішувати питання стягнення збитків в судовому порядку, варто все-таки здійснити експертну оцінку заподіяної залиттям квартири шкоди.

Експертом може бути дано відповіді зокрема на такі запитання: 1) Яка сума завданої залиттям шкоди? 2) Яка вартість відновлювального ремонту квартири? При чому як перша, так і друга із вказаних сум може бути використана Вами при зверненні до суду, тобто Ви можете просити стягнути або суму завданої шкоди, або суму відновлювального ремонту (враховано буде суму, необхідну для приведення пошкодженого майна у стан, в якому воно перебувало на момент залиття). Зазначене випливає з того, що, згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Якщо частково або повністю ремонтні роботи після затоплення Вами уже проведені, зберігайте чеки та квитанції, отримані при придбанні будівельних та інших ремонтних матеріалів, - всі вони також будуть доказами в суді в обґрунтування розміру понесеної Вами шкоди.

Однак якщо є можливості переконати винного у залитті відшкодувати шкоду добровільно, уникнувши судового розгляду, - цими можливостями бажано обов’язково скористатись в першу чергу з тієї причини, що ініціювання судового розгляду та доказування в суді не буде для Вас безкоштовним (вартість проведення експертизи, висновок за якою буде Вашим основним доказом по справі (договірна, але переважно від 500 грн.), + судовий збір в сумі 1% від ціни позову, але не менше 51,00 грн. + інформаційно-технічні витрати судового розгляду справи в сумі 30,00 грн., а також, в разі необхідності, вартість правової допомоги (договірна, але, як правило, від 100-200 грн. за складання позову і від 500-600 грн. за участь представника у справі); вартість повідомлень телеграфом про дату і місце розгляду справи відповідача, якщо він не являтиметься (щонайменше 5 грн. за кожне); вартість повідомлення того ж відповідача, якщо він відмовлятиметься від отримання судових викликів, через засоби масової інформації – орієнтовно 120 грн. за кожне повідомлення, і таке інше). Щоправда, всі понесені витрати Ви вправі просити суд покласти на відповідача і очевидно, що таке Ваше прохання буде задоволено, однак якщо після ухвалення рішення суду відповідач все ще не буде згоден добровільно сплатити присуджені суми, то затрачені кошти, як правило, повертатимуться Вам за допомогою Державної виконавчої служби в розмірах 20% від заробітку боржника щомісяця, - і йдеться лише про офіційно отримувані види заробітку. Крім того, розгляд справ триває від кількох місяців до кількох років, а це тягне за собою не тільки додаткові витрати, а ще й знецінення суми позову внаслідок інфляційних процесів.

Враховуючи вище вказані незручності судового вирішення спору, можна спробувати переконати винного у залитті тим, що сума збитків, які Ви матимете намір стягнути з нього в судовому порядку, збільшиться не лише на суму понесених судових витрат, а й також на суму компенсації завданої залиттям моральної шкоди. Ви дійсно маєте право на заявлення до суду такої вимоги і мотивувати спричинення Вам моральної шкоди можете тим, що зазнали душевних страждань у зв'язку з протиправною поведінкою щодо Вас винуватця затоплення (тобто не бажає добровільно відшкодувати шкоду, ігнорує Ваші правомірні вимоги про таке відшкодування), а також душевних страждань у зв'язку із знищенням чи пошкодженням Вашого майна; крім того, можливо, від сирості в квартирі у Вас та членів Вашої сім’ї погіршився стан здоров’я, а організація Ваших та Вашої сім’ї життєвих зв’язків потребує тепер додаткових зусиль. Сума компенсації моральної шкоди не регламентована законодавчо, критеріїв її визначення не існує, тому Ви можете зазначити в своєму позові будь-яку суму, а суд оцінюватиме її обгрунтованість. Така сума не пов’язана також із розміром завданої матеріальної шкоди. Як правило, розмір задоволеної судом компенсації моральної шкоди складає від кількасот до кількох тисяч гривень в залежності від конкретних обставин справи. Зауважте винуватцю події: щодовше він уникає компромісу з Вами, то більше душевних страждань, які будуть підставою для компенсації, завдає Вам (а отже, марнує власні кошти).

Повертаючись до питання ефективності судового порядку вирішення справ про відшкодування шкоди, завданої затопленням, варто відзначити, що значно краще складається ситуація на Вашу користь в тому разі, коли у відповідача є майно, на яке можна буде накласти стягнення в порядку примусового виконання рішення суду. Це може бути автомобіль, гараж, будь-яке інше майно, що не належить до предметів першої необхідності. Одразу при поданні заяви до суду, якщо сума завданих залиттям збитків відчутно велика, варто подавати і заяву про накладення арешту на майно відповідача. Аби таку заяву задовольнити, судді необхідні достовірні дані про наявність у відповідача зазначеного Вами майна, - отримати інформацію про це можна: щодо нерухомого майна – в Бюро технічної інвентаризації (земельні ділянки – ДП Центр Державного земельного кадастру при місцевому земельному відділі), щодо транспортних засобів – у відповідному відділі ДАІ. Однак зазначену інформацію нададуть лише на запит суду, прокурора, адвоката, - на жаль, не на Ваш особистий запит. Проте накладення на належне відповідачеві майно арешту є запорукою стягнення завданої Вам шкоди і всіх судових витрат в порядку виконання судового рішення.

Інколи виникають ситуації, коли сусід, який живе поверхом вище, не винен у тому, що затопив Вас. Про що йдеться? Можливо, це вина організації, яка щойно встановила сусідові нову сантехніку. В такому разі у Вас є кілька варіантів: 1) позиватись до сусіда зверху, 2) позиватись, не задіюючи сусіда, одразу до організації-виконавця сантехнічних робіт (або ж до продавця придбаної сусідом неякісної сантехніки), 3) позиватись до організації, яка продала неякісну сантехніку чи виконала неналежним чином сантехнічні роботи (роботи з монтування придбаної сантехніки), однак в якості заінтересованої особи притягти до участі в справі сусіда. Перевага для Вас - піти третім із названих шляхів, бо при цьому Ви: 1. Не псуєте стосунків з сусідом, визнаючи, що його вини в затопленні немає; 2. Доступно пояснюєте суду причинний зв’язок між Вашою квартирою і організацією, що проводила сантехнічні роботи поверхом вище; 3. Стягуєте кошти дійсно з винної особи, тобто з вище вказаної організації, з рахунків якої, крім того, значно швидше можна отримати суму, присуджену в якості відшкодування.

Трапляється також, що сусідів зверху немає в силу того, що Ваша квартира розміщена на верхньому поверсі багатоповерхівки; в такому разі варіант один – відповідачем буде ЖЕО, яка обслуговує будинок. Не вагайтесь в такому випадку ні хвилини, обов’язково звертайтесь до суду, адже добровільно Вам хронічно недофінансовані ЖЕО у відшкодування завданої залиттям шкоди нічого не виплатять.

Демінська А.А. / ВГО "Влада закону" /
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов