АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: STOPCOM@UKR.NET ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ!           ЯКЩО ВИ МАЄТЕ БАЖАННЯ ДОПОВНИТИ АБО ЗАПЕРЕЧИТИ ЦЮ СТАТТЮ, ТО МИ ЧЕКАЄМО НА ВАШІ КОМЕНТАРІ АБО ДОПОВНЕННЯ ЗА АДРЕСОЮ: STOPCOM@UKR.NET           
Головна
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Внесення змін до свідоцтва про право на спадщину, визнання його недійсним
05.06.2008р.

Після спливу строку на прийняття спадщини та проведення її розподілу в натурі між спадкоємцями спадкоємці мають право на внесення змін до свідоцтва про право на спадщину на підставі ст. 1300 Цивільного кодексу (далі: ЦК) України [1]. Так, спадкоємці, які отримали свідоцтво про право на спадщину, можуть звернутися у добровільному порядку з письмовою заявою до нотаріуса про перерозподіл спадщини між ними та зменшення їхньої частки у спадковому майні, у зв’язку з появою інших спадкоємців. В якому порядку це відбувається?

У такому випадку, як випливає із п. 227 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкоємці зобов’язані повернути нотаріусу одержані ними свідоцтва. Нотаріус, враховуючи добровільне побажання спадкоємців, може внести зміни до свідоцтва про право на спадщину, шляхом видачі спадкоємцям нових свідоцтв про право на спадщину. В цьому разі зміна розміру часток у складі спадкового нерухомого майна або транспортних засобів оформляється нотаріально посвідченим договором спадкоємців [2].

Якщо між спадкоємцями не досягнуто згоди у добровільному порядку про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину, то на вимогу одного із спадкоємців, суд може постановити рішення про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину, яке вже було видане.

При цьому суд враховує порушені істотні інтереси інших спадкоємців, наприклад: право спадкоємців на обов’язкову частку (ст. 1241 ЦК України), обов’язок спадкоємців відшкодувати витрати, які були зроблені одним із них на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця (ст.1232 ЦК України) тощо.

На підставі судового рішення нотаріус видає нові свідоцтва про право на спадщину всім спадкоємцям.

Нові свідоцтва про право на спадщину підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі заповітів, спадкових договорів та спадкових справ. Якщо нові свідоцтва про право на спадщину видані спадкоємцям на нерухоме майно, то спадкоємці зобов’язані зареєструвати право на спадщину у відповідності до вимог ст. 1299 ЦК України [1].

В той же час, свідоцтво про право на спадщину може бути визнане недійсним. Зацікавлена особа, яка вважає, що її право на спадкування порушено, може звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним виданого свідоцтва про право на спадщину. Підставою визнання недійсним виданого свідоцтва про право на спадщину є отримання його особою, яка не мала права на спадкування.

Законодавець передбачає, що не мають права на спадкування особи, які зазначені в ст. 1224 ЦК України, які є спадкоємцями, однак повинні бути усунені від права на спадкування. Це особи, які позбавили життя спадкодавця, чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя, особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, скасувати його або внести зміни до нього. Позбавлені права спадкування за законом батьки після дитини щодо якої вони були позбавлені батьківських прав, а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина буде встановлена у судовому порядку. Це положення розповсюджується на всіх спадкоємців, в тому числі і на тих, хто має право на обов’язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ (ст. 1237 ЦК України). Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими визнаний у судовому порядку недійсним. Свідоцтво про право на спадщину по заповіту може бути визнано недійсним, якщо у судовому порядку буде визнано недійсним заповіт.

Насамкінець необхідно відзначити, що, відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", розмір державного мита за видачу свідоцтва про право на спадщину дорівнює 0,5% від суми спадщини, а одному з подружжя, батькам, повнолітнім дітям, онукам, правнукам, братам, сестрам, діду, бабі - 0,1 відсотка суми спадщини [3].

Використані джерела:

1. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 року. // Офіційний вісник України. – 2003. - N 11. - Ст. 461. (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=435-15&p=1211972262307957)

2. Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджена Наказом Міністерства юстиції України № 20/5 від 03.03.2004 року. // Офіційний вісник України. – 2004. - N 10. - Ст. 639. (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0283-04&p=1211972262307957)

3. Декрет Кабінету Міністрів України "Про державне мито" № 7-93 від 21.01.1993 року. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. - N 13. - Ст. 113. (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=7-93&p=1211972262307957)

Демінська А.А. / ВГО "Влада закону" /




Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».






МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов