АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАДСИЛАЙТЕ НАМ СВОЇ СТАТТІ ЯКІ ДОПОВНЮВАТИМУТЬ ЗМІСТ САЙТУ ЗА АДРЕСОЮ: STOPCOM@UKR.NET ВОНИ ОБОВ"ЯЗКОВО БУДУТЬ НАДРУКОВАНІ!           ЯКЩО ВИ МАЄТЕ БАЖАННЯ ДОПОВНИТИ АБО ЗАПЕРЕЧИТИ ЦЮ СТАТТЮ, ТО МИ ЧЕКАЄМО НА ВАШІ КОМЕНТАРІ АБО ДОПОВНЕННЯ ЗА АДРЕСОЮ: STOPCOM@UKR.NET           
Головна
непарламентський
опозиційний сайт

НАВІГАЦІЯ
По сайту
• Головна
• Україна
• Світ
• Аналітика
• Спорт
• Фото
• Відео
• Література
 
Влада Закону
Законність і ваші права
• ВГО "ВЛАДА ЗАКОНУ"
• Законодавство і право
• Коментарі фахівців
• Антикорупційна програма
• Зразки документів
 
Про нас
Проект
• Редакція
• Співробітництво
• Зворотній звязок
Проблеми виборчого законодавства представницьких органів місцевого самоврядування.
31.03.2008р.

«Владо, а чому серед твоїх друзів 9 з10 знають, що робиться в Києві, уряді і парламенті, і лише один знає, що робиться у Львівській ратуші» — запитав Мене Іржі Топінка, професор Карлового університету в Празі — «у нас – навпаки».

А власне, чому?

Бо система місцевого самоврядування у нашій Державі є класичним рудиментом Радянського Союзу і в силу об’єктивних умов є не здатною в повній мірі вирішувати проблеми громади, а фактично обслуговує інтереси центральних органів влади в Україні.

Це обумовлено:

• Законсервованою радянською адміністративно-територіальною громіздкою системою взаємо підпорядкування, а подекуди з абсолютним нонсенсом — зокрема коли на території міської громади Львова існують Львівська міська рада, міські і селищні ради Винник, Брюхович і Рудного, що знаходяться в Личаківському, Шевченківському і Залізничному районах міста Львова. Чия де компетенція? Аналогічна ситуація в Червонограді (Гірник, Соснівка);

• Збереженням системи розподілу владних повноважень центр-регіони (структура рад, виборчі закони, формування бюджету, податкова система і т.д.);

• Тим фактом, що за 17 років незалежності президенти, прем’єри, народні депутати, активно займаючись перекроюванням конституційних угод, конституцій, законів — а насправді, перетягуванням канату владних повноважень, абсолютно не цікавилися проблемами «братів своїх менших».‭

Саме тому всі закони стосовно виборів представницьких органів місцевого самоврядування нашими законотворцями весь час розглядались, як другосортний матеріал, і, як наслідок, були насичені неузгодженнями і помилками. Враховуючи той факт, що чинна Конституція є вислідом компромісу між політичними структурами, а виборчі закони, як наслідок, постійно змінювались на догоду тим же силам, можемо констатувати, що існуючий закон «Про вибори депутатів місцевих органів самоврядування» має цілий ряд неузгодженостей не тільки з законами про вибори народних депутатів чи президента, але й з чинною Конституцією.

Наприклад:

1. Згідно Конституції кожен громадянин України має право вибирати і бути обраним. Ну, вибирати — добре. А обраним? В сільську, селищну ради – мажоритарна система. А далі – міська, районна, обласна – пропорційна система. Отже, треба бути членом партії. Партійці і безпартійні у різних умовах. А Конституція?

2. Чому в Белзі (2,5 тис. мешканців) пропорційна система, а в Зимній Воді (12 тис. населення) – мажоритарна система?

3. Депутатів сільських, селищних, міських, районних і обласних рад обирали на 5 років, а голів сільських, селищних, міських рад – на 4 роки. Чому? Бо законодавці про них просто забули.

4. Базовими органами місцевого самоврядування є сільські, селищні і міські ради. Районні і обласні – це вже ради з делегованими повноваженнями. То чому вибори громад міста і села різні, а міських, районних і обласних рад одинакові? І чому районні, обласні ради, котрі згідно попереднього законодавства формувалися на основі рівного представництва від регіонів (ради з делегованими повноваженнями) зараз сформовані на абсолютно інших засадах?

5. Аналізувати проблематику проведення референдумів, зокрема місцевих, на серйозному рівні просто неможливо.

За браком часу не буду продовжувати існуючі про колізії і прогалини.

Що потрібно? (Виключно стосовно виборчого законодавства).

Потрібен Виборчий Кодекс України, який би базувався на засадничих постулатах Конституції, де би були зібрані закони про вибори депутатів до Верховної Ради України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, Всеукраїнського референдуму, місцевого референдуму. Це забезпечить взаємоузгодженість системи виборів різних органів влади.

Стосовно виборів органів місцевого самоврядування. Окрім класичних, розділів (агітація, фінанси, висування, організація та порядок голосування, тощо) необхідно ввести чітко виписані розділи про відкликання, розпуск, дострокові вибори. Вибори різних органів влади (Президент, парламент, органи місцевого самоврядування) повинні бути рознесені в часі. Базові органи місцевого самоврядування (село, селище, місто) – мажоритарна система. Громада повинна знати, кому її члени делегують частину своїх прав . До обласних і районних рад – мажоритарна, або змішана система при обов’язкових умовах: один громадянин – один голос, в частині пропорційних виборів — відкриті списки. Бажаним є також рознесення в часі виборів голів і депутатського корпусу сільських, селищних та міських рад).

Володимир Степанишин, член громадської конституційної ради Львівщини
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов