НАША КОНТАКТНА ЕЛЕКТРОННА ПОШТА: stopcom@ukr.net або v_zakon@ukr.net      
                                                  Головна сторінка

 
ЗАПОВІТ
09.09.2019 p.

ЗАПОВІТ

Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька осіб. Це можуть бути родичі, друзі, знайомі або взагалі чужі люди, підприємства, установи, організації тощо. Заповідач також може без пояснення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу.

Заповіт можна скласти щодо всього майна або щодо його частини; щодо того майна, яке вже є у заповідача, або щодо того, яке буде належати йому в майбутньому; можна вказати умови, за яких майно може успадкувати та чи інша особа. Заповідач вправі призначити «запасних» спадкоємців на випадок, якщо зазначені в заповіті особи помруть до відкриття спадщини чи з інших причин не спадкуватимуть, може також визначити осіб, які не будуть спадкоємцями, але отримають право користуватися спадковим майном. Подружжя може за бажання скласти один спільний заповіт.

Як бачимо, заповідач може розпорядитися своїм майном, як лише забажає. Однак його права все-таки мають встановлені законом межі. Ці обмеження стосуються інтересів інших, соціально менш захищених осіб, яким закон гарантує обов’язкову частку у спадщині.

Так, малолітні (до 14 років), неповнолітні (до 18 років), повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова/вдівець та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом. Непрацездатні особи – це ті, хто досяг пенсійного віку або кому встановлено інвалідність І, ІІ, ІІІ груп.

Якщо в заповіті вказана лише частина майна спадкодавця, а щодо решти майна заповідач не розпорядився, то спадкування відбувається за двома порядками: вказане в заповіті майно переходить до спадкоємців за заповітом, а не вказане – до спадкоємців за законом.

Щоб заповіт був чинний, необхідно, щоб він був складений письмово, із зазначенням місця та часу його складення, підписаний заповідачем, посвідчений нотаріусом або іншими визначеними законом уповноваженими особами. Наприклад, якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування. Також заповіт особи, яка перебуває на лікуванні у лікарні, може посвідчити при свідках головний лікар, його заступник з медичної частини або черговий лікар цієї лікарні. Заповіт військовослужбовця може бути посвідчений при свідках командиром (начальником) військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів.

Заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт, внести до нього зміни або скласти новий. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Нотаріус, інша посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт, свідки, а також особа, яка підписує заповіт замість заповідача (в разі його прохання, якщо сам заповідач за станом здоров’я не може підписати), зобов’язані зберігати в таємниці до відкриття спадщини відомості щодо факту складення заповіту, його змісту, скасування або зміни заповіту.

Багатьох цікавить, чи можна оскаржити заповіт після смерті заповідача. Як правило, це питання виникає тоді, коли людина вирішує, як краще передати своє майно – за договором дарування чи у спадок. Всупереч поширеній думці, оспорювати в судовому порядку можна і договір дарування, і заповіт, однак для цього мають бути законні підстави.

Зокрема, закон передбачає, що заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним, тобто таким, який навіть не потребує визнання його недійсним через суд, – такий заповіт просто не діє. Крім того, за позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Далі буде

Аліна Демінська


 
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».
 

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НОВИНИ ua.redtram