НАША КОНТАКТНА ЕЛЕКТРОННА ПОШТА: stopcom@ukr.net або v_zakon@ukr.net      
                                                  Головна сторінка

 
СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ
17.09.2019 p.

СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ

Якщо спадкодавець не залишив заповіту або визначені в заповіті особи не приймають спадщини, спадкове майно переходить до визначеного законом переліку осіб.

Основне правило спадкування за законом таке: є п’ять черг спадкоємців.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Крім того, у п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї. Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна (з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп) особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

Якщо є хоча б один спадкоємець першої черги, який приймає спадщину, спадкоємці інших черг не спадкують. Якщо немає жодного спадкоємця першої черги, але є хоча б один спадкоємець наступної черги, спадкують спадкоємці цієї наступної черги, а спадкоємці подальших черг не спадкують. За нотаріально посвідченою домовленістю заінтересованих спадкоємців черговість можна змінити. Така зміна не має порушувала прав тих спадкоємців, які не беруть в ній участі.

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Скажімо, якщо є три спадкоємці за законом, то кожному з них належить по 1/3 спадкового майна. Проте спадкоємці можуть домовитися про перерозподіл часток у спадщині: усно – щодо рухомого майна, письмового із нотаріальним засвідченням – щодо нерухомого майна або транспортних засобів.

Якщо сім’я усиновила дитину, то в разі спадкування за законом усиновлений та його нащадки, усиновлювач і його родичі прирівнюються до родичів за походженням. Натомість усиновлений та його нащадки не спадкують за законом після смерті біологічних батьків усиновленого, інших його родичів за походженням по висхідній лінії. Так само біологічні батьки усиновленого та інші його родичі за походженням по висхідній лінії не спадкують за законом після смерті усиновленого та його нащадків.

Іноді стається так, що на день смерті спадкодавця декотрі з його спадкоємців вже теж померли. Для таких випадків передбачено спадкування за правом представлення, коли живі родичі, так би мовити, «представляють» покійних спадкоємців, спадкуючи «замість» них. Нижче подано перелік цих родичів.

Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну.

Також, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини (спочатку помер спадкодавець, а потім в межах шести місяців помер спадкоємець) і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини переходить до його спадкоємців.

При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступенів. Як це розуміти, роз’яснив Верховний Суд в постанові від 14.03.2019 року у справі № 755/15364/17. Він зазначив, що у разі смерті до відкриття спадщини дітей спадкодавця, право на спадкування переходить до їхніх дітей (онуків спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини онуків спадкодавця, право на спадкування отримають їхні діти (правнуки спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини правнуків спадкодавця - їхні діти (праправнуки спадкодавця) і т. д.

А кому перейде майно, якщо немає жодного спадкоємця?

Якщо після спливу одного року з часу відкриття спадщини майна ніхто не успадкував, орган місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада) за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. У разі якщо на об’єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.

Заяву про визнання спадщини відумерлою може також подати кредитор спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власники або користувачі суміжних земельних ділянок.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням. Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов'язана задовольнити належно заявлені вимоги кредиторів спадкодавця (тих осіб, перед якими спадкодавець мав борги). Якщо власниками відумерлого майна стали декілька територіальних громад (наприклад, якщо в спадкодавця було дві квартири в різних містах), вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються територіальними громадами пропорційно до вартості відумерлого майна, набутого у власність кожною з них.

Раніше (до 2004 року) не успадкована ніким спадщина переходила державі. Зараз спадщина, яку суд визнав відумерлою, не переходить в державну власність, залишається у власності територіальної громади. Умовно кажучи, якщо майно знаходиться в селі, воно належатиме селу, якщо в місті – місту, відповідно далі розпорядитися ним зможе сільська, селищна або міська рада.

Далі буде

Аліна Демінська


 
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».
 

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НОВИНИ ua.redtram