НАША КОНТАКТНА ЕЛЕКТРОННА ПОШТА: stopcom@ukr.net або v_zakon@ukr.net      
                                                  Головна сторінка

 
СПАДКУВАННЯ
02.09.2019 p.

СПАДКУВАННЯ

В судовій практиці часто зустрічаються випадки, коли спадкоємці помиляються в строках і умовах спадкування. Спадкове право порівняно рідко зазнає змін, тож ви зможете легко і швидко оформити спадщину, якщо знатимете основні правила спадкування.

Тему спадкування ми детально розкриємо в семи щотижневих публікаціях, з яких ви дізнаєтеся про загальні правила спадкування, умови складання заповіту та спадкування за заповітом, правила спадкування за законом, порядок прийняття спадщини та оформлення прав на неї, порядок відмови від прийняття спадщини, а також особливості набуття спадщини, яка включає в себе борги спадкодавця.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО СПАДКУВАННЯ

Як відомо, успадкувати майно можна за заповітом або за законом. Різниця в наступному: при спадкуванні за заповітом майно переходить до тих осіб, яких спадкодавець назвав в своєму заповіті; якщо ж заповіту немає, то спадкуватимуть особи, визначені законом. Такий закон наразі лише один – Цивільний кодекс України.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини (тобто на день смерті) і не припинилися внаслідок його смерті. Не переходять у спадок права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:

- особисті немайнові права (наприклад, авторство щодо літературних творів);

- право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;

- право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, – якщо немає рішення суду про присудження їх конкретно визначеної суми спадкодавцеві;

- права та обов'язки особи як кредитора (особи, на чию користь має бути виконаний певний обов’язок) або боржника (особи, яка має виконати певний обов’язок) в двох випадках. По-перше, зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою. Наприклад, якщо певна особа домовляється з художником, що той намалює її портрет, і художник помирає, то його спадкоємці не зобов’язані малювати портрет замість спадкодавця. По-друге, зобов'язання припиняється смертю кредитора, якщо воно є нерозривно пов'язаним з особою кредитора. Наприклад, якщо було укладено договір довічного утримання і той, кого доглядали, помер, то особи, які зобов’язалися здійснювати догляд, не мусять доглядати спадкоємців покійного.

За загальним правилом спадщина відкривається за останнім місцем проживання спадкодавця. При оформленні спадщини нотаріус з’ясовує саме зареєстроване місце проживання.

Спадкоємцями можуть бути люди, підприємства, установи, організації. З цього правила існує декілька винятків. Наприклад, не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини. За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Закон визначає особливості спадкування окремих видів майна.

Зокрема, до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, а також земельною ділянкою, яка необхідна для обслуговування цих будинку, будівель, споруд, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя (тобто належали за минулий час, вже були нараховані), передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Якщо спадкодавець мав вклад в банку чи іншій фінансовій установі, він міг скласти заповіт на вклад в загальному порядку або зробити заповідальне розпорядження в самому банку при внесенні депозиту. Ці способи рівносильні. Якщо ж спадкоємець після заповідального розпорядження склав заповіт, в якому інакше розпорядився вкладом, то при спадкуванні діятиме саме цей останній заповіт.

Важливий правовий висновок щодо спадкування вкладів зробив Верховний Суд України в своїй постанові від 04.09.2013 року у справі № 6-67цс13. Він роз’яснив, що до спадкоємців вкладника переходить право на вклад у банку та проценти, нараховані на суму вкладу до дня фактичного повернення коштів. Це означає, що спадкоємці вправі отримати суму процентів по вкладу, розраховану банком не станом на день смерті спадкодавця, а станом на день фактичного звернення спадкоємця до банку з вимогою про повернення вкладу і процентів, тобто, згідно загальних строків прийняття спадщини, додатково ще за півроку після смерті спадкодавця.

До спадкоємця переходить обов'язок відшкодувати збитки, які були завдані спадкодавцем. Моральну шкоду спадкоємець зобов’язаний відшкодувати замість спадкодавця лише в тому разі, якщо за життя спадкодавця вона була присуджена судом. Збитки та моральна шкода, які були завдані спадкодавцем, відшкодовуються спадкоємцями у межах вартості успадкованого майна. Якщо розмір збитків та моральної шкоди непомірно великі порівняно з вартістю успадкованого майна, спадкоємець може просити суд зменшити ці суми.

Спадкоємці зобов'язані відшкодувати розумні витрати, які були зроблені одним із них або іншою особою на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця. Витрати на утримання, догляд, лікування спадкодавця можуть бути стягнені не більш як за три роки до його смерті.

Далі буде.

Аліна Демінська


 
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».
 

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НОВИНИ ua.redtram