НАША КОНТАКТНА ЕЛЕКТРОННА ПОШТА: stopcom@ukr.net або v_zakon@ukr.net      
                                                  Головна сторінка

 
ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА НА СПАДЩИНУ
31.10.2019 p.

ОФОРМЛЕННЯ ПРАВА НА СПАДЩИНУ

Верховний Суд України в постанові від 12.04.2017 року роз’яснив, що спадкові права надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

Процедура оформлення спадщини завершується отриманням свідоцтва про право на спадщину. Отримання спадкоємцем такого свідоцтва є його правом або обов’язком залежно від того, яке саме майно успадковано.

Зокрема, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені (наприклад, успадкований автомобіль перебуває під заставою банку), та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов’язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. В усіх інших випадках одержання свідоцтва про право на спадщину – право, а не обов’язок спадкоємця.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину, зволікання з його отриманням не позбавляють спадкоємця права на спадщину, в тому числі ту, в складі якої є нерухоме майно. Немає граничного строку, впродовж якого треба завершити оформлення всіх документів на майно при спадкуванні. Єдине, чим ризикує спадкоємець, надто зволікаючи з отриманням свідоцтва про право на спадщину, – створити проблеми з передачею успадкованого майна власним спадкоємцям, якщо він помре, так і не отримавши цього свідоцтва (тоді таким спадкоємцям доведеться заявляти свої вимоги на спадщину в судовому порядку).

Не отримавши свідоцтва про право на спадщину, не можна також продати чи подарувати успадковане нерухоме майно чи автомобіль. Якщо навіть спадкоємець знайде покупця, який побажає купити у нього спадковий будинок чи авто без укладення договору, то незалежно від сплати за таке майно коштів право на нього покупцю не перейде, власником майна і надалі залишатиметься спадкоємець.

Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Оскільки видача свідоцтва про право на спадщину завершує процедуру спадкування, тому свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини (дня смерті спадкодавця). Швидше видати відповідне свідоцтво нотаріус не зможе, оскільки гарантований законом шестимісячний строк передбачений для подання усіма зацікавленими спадкоємцями заяв про прийняття спадщини і лише після його закінчення нотаріус знатиме, на чиє ім’я слід видати документи на успадковане майно.

З цього правила є кілька окремих винятків.

Так, якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще не народженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину і розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбутися лише після народження дитини. Такі ж правила діють щодо дитини, зачатої за життя спадкодавця, але народженої після його смерті, у разі спадкування за законом.

Також до закінчення строку на прийняття спадщини нотаріус може видати спадкоємцеві дозвіл на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), якщо це викликано обставинами, які мають істотне значення.

Інших винятків щодо часу видачі свідоцтва про право на спадщину закон не передбачає.

Трапляються випадки, коли свідоцтва про право на спадщину вже видані, однак з’являється ще один «спізнілий» спадкоємець, котрий з тих чи інших причин не зміг подати заяву про прийняття спадщини в шестимісячний строк. В такому випадку за згодою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, нотаріус може внести зміни до свідоцтва про право на спадщину. Згода інших спадкоємців не потрібна, якщо щодо такого «спізнілого» спадкоємця є рішення суду, за яким його допущено до спадкування. В обох зазначених випадках нотаріус видає спадкоємцям нові свідоцтва про право на спадщину.

Аліна Демінська


 
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».
 

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НОВИНИ ua.redtram