НАША КОНТАКТНА ЕЛЕКТРОННА ПОШТА: stopcom@ukr.net або v_zakon@ukr.net      
                                                  Головна сторінка

 
БОРГИ У СПАДОК
22.10.2019 p.

БОРГИ У СПАДОК

Як діяти спадкоємцям, які успадкували борги спадкодавця? Насамперед, якщо їм про ці борги відомо, вони зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця (особу, якій спадкодавець заборгував) про його смерть.

Своєю чергою, кредитор спадкодавця повинен пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

Важливе правило: кредитор спадкодавця, який у вище вказані строки не пред'явив вимоги до спадкоємців, котрі прийняли спадщину, – позбавляється права вимоги. Це право неможливо поновити ні з яких підстав.

Спадкоємці зобов'язані задовольнити своєчасно заявлені вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо між спадкоємцями та кредитором немає іншої домовленості. Якщо спадкоємці відмовляються від погашення боргу одноразовим платежем, кредитор має право звернутися до суду, який уповноважений звернути стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Наведемо приклад: якщо борги спадкодавця дорівнюють вартості успадкованого автомобіля і спадкоємець не зміг погасити заборгованість одним платежем, кредитору у власність за судовим рішенням перейде успадкований автомобіль.

Одним з типових випадків спадкування боргів є перехід у спадщину разом з нерухомістю, переданою в іпотеку банку, заборгованості по кредиту перед цим банком. Питання про те, в які строки банк має право звернутися до спадкоємця з вимогами про погашення заборгованості та/або звернення стягнення на предмет іпотеки, тривалий час було дискусійним в судовій практиці. На даний час Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 17.04.2018 року у справі № 522/407/15-ц роз’яснила, як слід правильно застосовувати закон в таких ситуаціях.

Перш за все, у разі переходу права власності на предмет іпотеки (наприклад, будинок, квартиру, земельну ділянку) у порядку спадкування обов’язки за договором іпотеки переходять до спадкоємця. Спадкоємець не несе відповідальність перед банком за виконання боржником (спадкодавцем) основного зобов'язання (тобто не повинен в майбутньому сплачувати кошти по визначеному кредитним договором графіку), але якщо спадкодавець за життя мав заборгованість по кредиту, то його спадкоємець відповідає за задоволення вимоги банку в межах вартості успадкованого предмета іпотеки.

Що це означає на практиці? Скажімо, спадкодавець має борг за кредитом перед банком в сумі 300000 грн., в забезпечення повернення кредиту він передав банку в іпотеку квартиру вартістю 250000 грн. Спадкоємець, який успадкував цю квартиру, зобов’язаний погасити заборгованість спадкодавця лише в межах 250000 грн., решту боргу банк не вправі вимагати.

Іноді банки заявляють вимоги до спадкоємців в суді після закінчення вище наведених шестимісячного і річного строків, але в межах трирічного строку. Вони посилаються на те, що існує загальний трирічний строк позовної давності. При спадкуванні боргів таке твердження є помилковим, трирічний строк позовної давності не застосовується. В наведеному випадку суд має відмовити банку в його позові, адже сплив відповідно шестимісячного і річного строків пред'явлення кредитором вимоги до спадкоємців має наслідком позбавлення кредитора права вимоги за основним (кредит) і додатковим (іпотека) зобов'язаннями, а також припинення таких зобов'язань.

Далі буде

Аліна Демінська


 
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».
 

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НОВИНИ ua.redtram