АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: v_zakon@ukr.net            Пишіть нам: v_zakon@ukr.net           
                                                  Головна сторінка

 
Як змінити прізвище, ім'я, по батькові: з якими проблемами можна зіткнутися
07.03.2018 p.

Бувають випадки, коли людину не влаштовує її ім'я, прізвище або по батькові (далі - ПІБ) або вона одружилася. Чи можна змінити своє ім'я на інше? Куди для цього потрібно звертатися? Що відбувається з документами громадянина при зміні імені? В які терміни вирішується питання про зміну ПІБ? Про це і не тільки піде мова далі, і ми дізнаємося, які ж підводні камені нас чекають при зміні імені і чи варто взагалі це робити.

Хто може змінити ПІБ?

Як ми знаємо, ім'я фізичної особи - громадянина України - складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Фізична особа, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) ім'я. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім'я за згодою батьків або піклувальника. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по батькові у разі зміни її батьком свого власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження. Прізвище, власне ім'я та по батькові фізичної особи можуть бути змінені у разі її усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування відповідно до закону. Прізвище фізичної особи може бути змінене у разі реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу або визнання його недійсним.

Що стосується малолітніх дітей, то в разі зміни прізвища обома батьками змінюється і прізвище дитини. У разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків. У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору береться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини. За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій під час реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

Державна реєстрація змін до актів цивільного стану

Державна реєстрація змін ПІБ здійснюється за заявою фізичної особи відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації заявника. Заява про внесення змін до актів цивільного стану подається в письмовій формі з рядом додатків. Варто зазначити, що для зміни імені фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом з відповідною заявою подаються свідоцтво про народження, довідка з місця проживання та письмова згода батьків або піклувальника.

Документи, які потрібні для внесення змін у ПІБ

До заяви про зміну прізвища та (або) імені необхідно додати:

• паспорт громадянина України (у разі, якщо заявник досяг 16 років);

• свідоцтво про народження заявника;

• свідоцтво про шлюб (у разі, якщо заявник перебуває у шлюбі);

• свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);

• свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);

• свідоцтво про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінено;

• фотографію заявника розміром 3 х 4;

• квитанції про сплату держмита і за складання заяви про внесення змін до актів цивільного стану.

Зазначу, що, йдучи в органи актів цивільного стану, варто з собою взяти і копії вищезазначених документів.

Вартість внесення змін до актів цивільного стану

Розмір держмита за внесення змін прізвища, імені або по батькові становить 5,10 грн, а в разі повторної зміни - 51 грн (за зміну прізвища у зв'язку з реєстрацією шлюбу держмито не стягується). Також необхідно буде оплатити послуги органу реєстрації актів цивільного стану за складання заяви про внесення змін прізвища та (або) імені в розмірі 35,66 грн. Загалом потрібно буде заплатити за внесення змін ПІБ 40,76 грн.

В які терміни вирішується питання про зміну ПІБ?

Заява про зміну імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану розглядається у тримісячний строк від дня її подачі. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більше ніж на три місяці.

Чи можуть відмовити в змінах?

Підставами для відмови у зміні імені є:

• перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом;

• наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;

• офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;

• подання заявником неправдивих відомостей про себе.

Відмова в наданні дозволу на зміну імені може бути в установленому порядку оскаржена в суді.

Внесли зміни про зміну прізвища та (або) імені. Що далі?

Відомості про зміну імені підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян і потім орган актів цивільного стану видає свідоцтво про зміну прізвища та (або) імені.

Документи, що підлягають заміні при зміні ПІБ

В першу чергу підлягає обміну паспорт громадянина України (протягом місяця). Для обміну паспорта громадянина України у зв'язку зі зміною прізвища, імені або по батькові потрібно подати до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання такі документи:

• заяву про видачу паспорта громадянина України;

• паспорт, що підлягає обміну;

• дві фотографії 3 х 4;

• свідоцтво про зміну прізвища та (або) імені.

Також протягом місяця при зміні прізвища та (або) імені необхідно замінити реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер). Для цього потрібно звернутися до органів Державної фіскальної служби України (податкової інспекції) за місцем реєстрації.

Варто зауважити, що сам номер не змінюється, новою буде лише довідка про його присвоєння із зазначенням нового прізвища і (або) імені. Для внесення змін до ідентифікаційного номера слід подати такі документи:

• новий паспорт громадянина України;

• старий реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);

• свідоцтво про зміну прізвища та (або) імені.

Нову довідку повинні зробити протягом двох тижнів. Для оформлення нового закордонного паспорта в зв'язку зі зміною прізвища та (або) імені в відділення ДМС України за місцем проживання необхідно буде подати такі документи:

• заяву, квитанцію про сплату держмита і послуг;

• копію нового паспорта громадянина України;

• копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);

• копію військового квитка або документа, який його замінює.

Посвідчення водія міняти не обов'язково, досить зробити копію свідоцтва про зміну прізвища та (або) імені або свідоцтво про укладення шлюбу, завірити її у нотаріуса і возити з собою. Однак, щоб не виникало проблем, наприклад, зі страховими виплатами, слід все ж поміняти водійське посвідчення на нове. В даному випадку складання іспиту не потребуватиметься. Для зміни посвідчення водія необхідно подати такі документи:

• паспорт громадянина України;

• медичну довідку за формою 083/о;

• екзаменаційну картку водія;

• старе посвідчення водія;

• дві фотографії 3,5 х 4,5;

• квитанцію про сплату вартості послуг.

При зміні ПІБ потрібно буде також внести зміни:

• в рахунку в банківських установах;

• в кредитні картки;

• в заповіт, в документи, що підтверджують право власності, членські картки клубів, дисконтні карти, медичні картки, списки виборців, залікову книжку, читацький та студентський квиток (студентам), в реєстрацію та страхування автомобіля і так далі.

Для цього необхідно відвідати відповідну установу і подати той самий пакет документів: свідоцтво про зміну прізвища та (або) імені, новий паспорт громадянина України та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер).

Трудову книжку міняти немає необхідності, оскільки внутрішнім кадровим наказом можна внести зміни в трудову книжку. Також немає необхідності змінювати і документи про освіту (диплом, атестат). Ці документи не є обов'язковими для заміни, тому можна продовжувати користуватися старими, пред'являючи разом з ними свідоцтво про зміну прізвища та (або) імені. Якщо ж це питання принципове і потрібно позбутися від усіх нагадувань про колишнє ім’я, доведеться виявити неабияку наполегливість.

Резюмуючи, зазначу, що зміна прізвища, імені або по батькові здійснюється в органах державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації заявника. Кожен громадянин України, чиє ім'я не влаштовує власника, може звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану з заявою і переліком додатків про зміну прізвища, імені або по батькові.

У той же час підкреслю, що дана процедура досить тривала і вимагає зусиль не тільки в правильному складанні і подачі заяви про зміну імені, але вимагає ще більших зусиль і терпіння при заміні всіх існуючих документів фізичної особи. В цілому вище наведені загальні правила зміни прізвища, імені або по батькові, а також ряд ризиків, які встановлені чинним законодавством. Ще раз підкреслю, що кожна конкретна ситуація вимагає детального юридичного аналізу і окремої правової оцінки, які дозволять мінімізувати існуючі ризики для фізичної особи, яка виявила бажання змінити своє прізвище, ім'я або по батькові.

Окремі випадки можуть мати деякі особливості і вимагають додаткового роз'яснення юриста. Чекаю на твої запитання в розділі «Консультації фахівців».

Світлана Трофимчук

Переклад здійснено сайтом «Влада закону». Джерело:

ivetta.ua


 
Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».
 

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ