АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: v_zakon@ukr.net або stopcom@ukr.net            Пишіть нам: v_zakon@ukr.net           
Головна сторінка
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


>
Зупинити корупцію у Верховній Раді може державне фінансування парламентських партій
21.09.2014 р.

Політичної корупції в Україні неможливо позбутися, доки парламентські партії змушені шукати кошти для функціонування у олігархів та великого бізнесу. Єдиний механізм позбутися цього, забезпечивши прозорість і підзвітність рішень серед представників політичних партій, можна шляхом впровадження їх державного фінансування.

Модель, за якої функціонування політичних партій частково покривається державою існує в багатьох європейських державах. До впровадження прозорих та справедливих моделей фінансування партій готова і Україна. Такого спільного висновку дійшли учасники круглого столу «Державне фінансування політичних партій - чи можливо позбутися впливу олігархів?» організованого Центром політичних студій та аналітики. В роботі круглого столу прийняли участь чиновники Кабінету міністрів, народні депутати, українські та зарубіжні експерти.

Під час круголого столу Віктор Таран, експерт Центру політичних студій та аналітики, презентував результати Всеукраїнського експертного опитування «Визначення алгоритму запровадження системи державного фінансування політичних партій і виборчих кампаній». Дослідити настрої, судження і оцінки представників експертних середовищ України щодо запровадження в країні системи державного фінансування політичних партій і виборчих кампаній допомагало понад 400 експертів з усієї України.

Відповідно до загальних результатів дослідження, найбільше експертів (30,1%) вважають, що державне фінансування має виділятися і на статутну, і на виборчу діяльність партій. Трохи менше, 25,7% респондентів, вважають, що компенсації мають бути спрямовані лише на виборчу діяльність, 24,6 – лише на статутну діяльність.

Одночасно з визнанням необхідності фінансування політичних партій, більшість експертів наголошують на необхідності покращення методів контролю коштів. 54,2% вважають за необхідне посилити контроль полiтичних партiй i громадських органiзацiй за виконанням партiйного та виборчого законодавства. На думку Віктора Тарана, це є одним з ключових результатів дослідження. «Перед тим як давати гроші для партій,потрібно бути впевненим, що вони не будуть украдені. – вважає експерт, – Тобто, спершу необхідно змінити правила гри для партій, а потім вже виділяти під них кошти. Громадськість розуміє: без постійного і жорсткого контролю за дотриманням партіями законодавства ніякі інші методи не врятують парламент від політичної корупції та впливу олігархів».

Коментуючи результати дослідження Голова Комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак наголосив на важливості впровадження якісних механізмів для фінансування політичних партій. «Прозоре фінанасування політичних партій - це перший крок для того, щоб зменшити вплив олігархів на українську політику і, нарешті, змусити політиків служити своєму народові», - заявив Віктор Чумак. На його думку, корупцію в парламенті неможливо усунути миттєво, але запровадження фінансування партій може стати першим кроком до справжнього очищення парламенту.

Денис Ковриженко, радник з правових питань IFES-Україна наголосив, що на відміну від України, практично в усіх країнах Європи вроваджено державне фінансування партій, обмежено залежність політиків від впливу великого капіталу, а громадяни знають, звідки партії і кандидати беруть гроші, в якому обсязі, і на які потреби вони їх витрачають. «В Україні законодавство про фінансування партій виборів є найбільш недосконалим в Європі. Якщо політики і далі тягнутимуть з його кардинальним реформуванням, про подолання політичної корупції і появу нових облич в політиці протягом найближчих років варто забути» - додав пан Ковриженко.

Як вважає керівник Програми демократизації політичних інститутів Українського незалежного центру політичних досліджень Світлана Конончук, кризовий фінансовий стан держави не перешкоджає розробляти прийнятну для України модель фінансування партій.

«Та модель, що передбачена законом від 2003 року, не є достатньо гнучкою. Розробка моделі державного фінансування має відбуватися незалежно від того, коли будуть створені передумови для впровадження. Це дозволить державі і партіям готуватися до змін таким чином, щоб ці зміни були прийнятними», - вважає пані Конончук.

Збільшити контроль над використанням коштів, на думку експерта, може прийняття законопроекту №4946 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості фінансування політичних партій в Україні та передвиборної агітації». За умови деякої оптимізації тексту закону, він може стати важливим кроком назустріч відкритості діяльності політичних сил.

Результати дебатів підсумувала виконавчий директор Центру політичних студій та аналітики Ольга Будник. За її словами, круглий стіл показав, що і громадськість, і державні органи в цілому готові до впровадження державного фінансування політичних партій. «Сані потрібно готувати влітку. Навіть якщо наявні в країні умови не дозволяють зараз впровадити систему фінансування політичних партій, потрібно розробити дієві механізми на майбутнє. І надзвичайно важливо, що як громадські експерти, так і представники Кабміну та парламенту спільні у своїй позиції щодо впровадження системи державного фінансування політичних партій. Тільки зупинивши політичну корупцію ми зможемо відбудувати країну за європейським зразком», – підсумувала Ольга Будник.

ЦПСА ГО

Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ