АНТИОЛІГАРХІЧНЕ ПОЛІТИЧНЕ ВИДАННЯ

НАША ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА: v_zakon@ukr.net або stopcom@ukr.net            Пишіть нам: v_zakon@ukr.net           
Головна сторінка
RSS підписка нашого сайту

ПІДПИСКА СтопкомUA


>
Старі схеми та винахідливі чиновники – головні проблеми нових тендерів
07.09.2014 р.

Попри дію нового закону про закупівлі, чиновники продовжують використовувати такі старі схеми для розкрадання бюджетних коштів, як політична корупція та створення штучних монополій. Вже в часи уряду-«камікадзе» винайдений новий механізм отримання відкатів через суттєве ускладнення безкоштовного оприлюднення тендерної інформації на веб-порталі «Вісник державних закупівель». Незрозумілою залишається ситуація із тендерами військових частин, які командири проводять окремо від Міноборони чи МВС. Частка провалених закупівель протягом літа сягає 70%, що дає підстави говорити про саботаж в лавах тиловиків. Такого спільного висновку дійшли учасники прес-конференції «100 днів Закону про держзакупівлі: старі проблеми та нові виклики», організованої Центром політичних студій та аналітики.

Систематично зриваються закупівлі військових частин Міноборони та Нацгвардії. Експерти ЦПСА провели моніторинг 131 відкритих торгів загальною сумою 89,1 млн. гривень, які були реалізовані протягом червня-серпня 2014 року. Із 131 торгів 91 були відмінені через відсутність пропозицій чи інші формальні причини. Тобто, 70% торгів зірвалися. Для прикладу, в/ч 2269 Нацгвардії (Кіровоградська обл.) в кінці липня не змогла зорганізувати ремонт літаків АН-72 та АН-74. Військова частина А0215 МОУ (Вінницька обл..) відмінила кілька торгів на закупівлю запчастин та шин для гелікоптерів. Військова частина 9935 Держприкордонслужби не змогла закупити вчасно 1500 тонн палива. Військова частина 1471 Держприкордонслужби відмінила закупівлю 130 тонн консерв.

«Закон дозволяє силовикам купувати все потрібне швидко без конкурсів, - повідомив Гліб Канєвський, - втім командири не розібрались в нововведеннях. Тому продовжують проводити відкриті торги, для яких необхідно 50-60 днів запасу. Не виключений також фактор саботажу. Адже деякі військові частини відміняли торги через формальні причини».

Найбільше торгів зірвалося у військової частини 2269 (Нацгвардія). Всього відмінено 27 торгів оголошених, з метою відремонтувати авіатранспорт МВС.

Загрозою для системи державних закупівель стали і нові ініціативи підлеглих структур Мінекономрозвитку, щодо жорсткої регуляції розміщення інформації про закупівлі на веб-порталі «Вісника». Як зазначив Андрій Марусов, ДП «Зовнішторгвидав» за Шеремети суттєво ускладнило безкоштовне оприлюднення тендерної інформації на офіційному веб-порталі tender.me.gov.ua. Такі дії держпідприємства-монополіста підштовхують бюджетних замовників, відповідальних за вчасне розміщення інформації, до пошуків варіантів вирішити штучні проблеми поза законом.

«По-третє, залишилась політична корупція, коли представники певних партій отримують «солодкі» бюджетні підряди. Нещодавно, дочка гендиректора «Київавтодору» отримала контракт від батька на 20 млн. гривень. Як виявилось гендиректор має причетність до провладного «УДАРу». На зміну старим привілейованим тендерним королям прийшли нові. Для прикладу структури «Авіас» Ігоря Коломойського тільки за червень-серпень 2014 року отримали підрядів на 232 млн. гривень. В 2013 році за той самий період «Авіас» отримав підряди втричі менші – 73 млн. гривень, - відмітив експерт Центру Гліб Канєвський, і додав, - деякі чиновники практикують штучні монополії на місцевому рівні. Наприклад, на Херсонщині посадові особи Скадовської центральної райлікарні стверджували, що на весь район є лише один стоматкабінет, який три роки поспіль отримував контракт сумою в чверть мільйона гривень».

«Треба визнати, новий закон про закупівлі не став панацеєю. Тендери стали прозорими, однак тіньові схеми не зникли. Навпаки, на зміну старим правилам гри приходять інші. З`являються нові тендерні королі. Не визначена ситуація із закупівлями військових частин. Доки увага суспільства прикута до Міноборони чи МВС командири військових частин відміняють закупівлі техніки та спорядження одним за одним, що безперечно підриває бойову міць збройних сил. Тому вже сьогодні уряд разом з силовиками та громадськістю має напрацювати варіанти вирішення проблем, аби фронт був забезпечений тилом», - підсумував Гліб Канєвський.

ЦЕНТР ПОЛІТИЧНИХ СТУДІЙ ТА АНАЛІТИКИ

Передрук дозволено тільки з посиланням на джерело та автора в друкованому виданні та гіперпосиланням в інтернет-виданні. Всі публікації захищені Законом України «Про авторське право і суміжні права».


МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ